Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vojenské zpravodajství funguje v nové podobě od konce roku 2005

Vojenské zpravodajství funguje v nové podobě od konce roku 2005

Vojenské zpravodajství funguje v nové podobě od konce roku 2005

14.6.2013 10:39, Zdroj: ČTK

Praha - Policie ve čtvrtek zadržela ředitele Vojenského zpravodajství (VZ) Milana Kovandu i jeho předchůdce, nyní šéfa Správy státních hmotných rezerv Ondreje Páleníka. Viní je ze sledování ženy premiéra Petra Nečase, které si údajně objednala šéfka kabinetu Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová. ČTK to řekl Páleníkův obhájce Tomáš Sokol. Vizitka Vojenského zpravodajství (VZ):

- VZ zabezpečuje informace o záměrech a činnostech představujících vojenské ohrožení ČR, o zpravodajských službách cizí moci v oblasti obrany, o záměrech a činnostech namířených proti zabezpečování obrany ČR. Činnost zpravodajství kontroluje Poslanecká sněmovna, která k tomuto účelu zřizuje zvláštní sedmičlenný kontrolní orgán.

- Od roku 1990 až do schválení zákona o zpravodajských službách v roce 1994 existovaly samostatně vojenská rozvědka a kontrarozvědka. Zákon sice formálně obě složky v roce 1994 sloučil v nově vytvořeném Vojenském zpravodajství, ale fakticky se sloučily až v roce 2005. Vznikem jedné služby se tak pod parlamentní kontrolu dostala i vojenská rozvědka. Do té doby mohli poslanci kontrolovat jen armádní kontrarozvědku.

- V čele VZ stojí ředitel, jmenovaný ministrem obrany se souhlasem vlády. O kandidátovi ale musí nejprve jednat sněmovní branný výbor. Z výkonu funkce je ředitel odpovědný ministru obrany, který ho též se souhlasem vlády odvolává.

- Od prosince 2004 do května 2007 byl ředitelem Miroslav Krejčík, Páleník byl v čele VZ od června 2007 do loňského října. Kovanda řídí VZ od 31. října 2012.

- Při loňském odvolání Páleníka z čela zpravodajství spekulovala média o tom, že jedním z důvodů byl Páleníkův blízký vztah k exministrovi obrany Martinu Bartákovi, který čelí podezření kvůli podezřelým vojenským zakázkám.

- Pod vedením Páleníka si ale vojenská tajná služba získala respekt v zahraničí, zejména za činnost v Afghánistánu, když napomohla mimo jiné k dopadení hledaných teroristů. Zpravodajství kupříkladu ve zprávě za rok 2010 uvedlo, že přispělo k dopadení teroristy Usámy bin Ládina, když spojencům předalo informace o pohybu významných teroristů.

- Letos v květnu povýšil prezident Miloš Zeman na Pražském hradě do generálské hodnosti i nového šéfa VZ Kovandu.

- V dřívějších letech byla vojenská tajná služba spojována s několika aférami. Například se ukázalo, že bývalý generální sekretář ministra zahraničí Karel Srba, odsouzený za přípravu vraždy novinářky, byl agentem vojenské rozvědky. V roce 2005 se pak na veřejnost dostal případ bývalého rozvědčíka Romana Lienera, který prý okrádal stát o peníze určené na financování tajných operací a odnášel si domů kopie tajných dokumentů. V roce 2007 vzbudilo pozornost i vyjádření bývalého ředitele Krejčíka v tisku o tom, že ve vojenské tajné službě do roku 2003 působila řada důstojníků StB, kteří práci tajné služby sabotovali.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.8 + 14.3) *

Zpět na přehled