Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vojenská policie dnes vrátila část materiálů zabavených v ČT

Vojenská policie dnes vrátila část materiálů zabavených v ČT

Vojenská policie dnes vrátila část materiálů zabavených v ČT

16.3.2011 14:17, Zdroj: ČTK

Vojenská policie dnes přivezla do České televize (ČT) většinu materiálů, které zabavila při pátečním zásahu v budově zpravodajství. Policisté vrátili dokumenty a další věci, které již nepotřebují pro vyšetřování, řekl ČTK mluvčí Vojenské policie Jan Čermák. Stále však chybí vrátit některé kazety se záznamy zahraničních cest, uvedl právník ČT Martin Elger, který věci při navracení kontroloval. 
   

 Policisté na konci minulého týdne prohledali kancelář redaktora ČT Karla Rožánka a jeho dvou kolegů. Zabavili při tom věci všech tří televizních zpravodajů. Cílem zásahu bylo nalézt spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. 
   

 "Vojenská policie dnes na příkaz státního zástupce vrátila věci zajištěné při páteční prohlídce," řekl novinářům po předání pytlů se zabaveným materiálem Čermák. Policisté podle něj vrátili "drtivou většinu" věcí. 
   

 "Stále chybí některé nosiče. Bylo nám řečeno, že z technických důvodů," reagoval Elger. Televize podle něj bude trvat na co nejrychlejším vydání zhruba stovky kazet do televizních kamer. "V podstatě jde o moje archivní kazety od roku 2005 do roku 2011 ze zahraničních cest," upřesnil Rožánek. ČT nicméně vítá, že Vojenská policie co nejdříve poslechla pokyn městského státního zastupitelství a ostatní věci vrátila, dodal Elger. 
    

Podle státního zástupce Vojenská policie při zásahu v televizi pochybila. Zabavila i materiály nesouvisející s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace. 
   

 Policie podle státního zástupce nepostupovala správně také proto, že neměla při prohlídce s sebou odborníka na výpočetní techniku kvůli zajištěným počítačům. Materiály, které mohou souvislost s vyšetřováním, mají podle jeho příkazu nechat policisté neprodleně prozkoumat znalci a poté také vrátit. 
   

 Kauza se v úterý dostala i na půdu parlamentu. Opozice ve sněmovně požadovala, aby premiér Petr Nečas nebo ministr obrany Alexandr Vondra (oba ODS) vysvětlovali okolnosti pátečního zásahu. Sněmovna ovšem její požadavek zamítla. KSČM už ohlásila, že se kvůli tomu bude snažit vyvolat schůzi dolní komory k vyslovení nedůvěry vládě. 
   

 Opoziční ČSSD dnes oznámila, že se rozhodla vyvolat mimořádnou sněmovní schůzi, na které by poslanci měli zásah Vojenské policie v ČT probrat. Žádost o mimořádnou schůzi musí podepsat nejméně 40 poslanců, sociálních demokratů je 56. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) bude muset schůzi svolat do deseti dnů od doručení žádosti. Sněmovna ale potom nemusí schválit její program. 
   

 Česká televize dnes uvedla, že jejich právní zástupce zvažuje kvůli případu podání ústavní stížnosti. "Do budoucna jde o to stanovit obecné zábrany pro to, aby podobný postup vůči sdělovacím prostředkům se nemohl opakovat, a Česká televize zřejmě s tímto motivem sáhne po ústavní stížnosti," upřesnil Elger. 
   

 V souvislosti s prohlídkou kontrolovala také pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegové postup svého podřízeného, žalobce Vladimíra Mužíka. Konstatovala, že jednal podle zákona a odůvodněně. Jeho postup však ještě přezkoumává Vrchní státní zastupitelství v Praze. 
    

Také Obvodní soud pro Prahu 6 si stojí za rozhodnutím svého soudce Kryštofa Nového, který vydal povolení k prohlídce v České televizi. Podle místopředsedkyně Zuzany Barochové byl soudní příkaz naprosto v pořádku, bylo na něm uvedeno přesné označení kanceláře. Jeho rozsah byl obvyklý, odpovědnost za způsob prohlídky pak nese podle soudu Vojenská policie.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.6 + 36.2) *

Zpět na přehled