Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vnitru bude příští rok oproti letošku chybět skoro 1,85 miliardy

Vnitru bude příští rok oproti letošku chybět skoro 1,85 miliardy

Vnitru bude příští rok oproti letošku chybět skoro 1,85 miliardy

2.8.2011 19:55, Zdroj: ČTK

Ministerstvu vnitra (MV) bude příští rok podle současné podoby návrhu rozpočtu na rok 2012 chybět oproti letošku zhruba 1,85 miliardy korun. A to i přesto, že bude rozpočet v porovnání s letošním rokem vyšší o téměř 394 milionů korun. Úřadu totiž každým rokem rostou mandatorní výdaje, zároveň ale musí zaplatit závazky i z minulosti, s nimiž rozpočet nepočítá, a má dostat i méně peněz na provoz a investice. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva Pavel Novák.

Rozpočet policie se podle ministerstva bude muset snížit o zhruba 1,37 miliardy korun, hasičského sboru o asi 306,5 milionu korun a centrálního úřadu a jím zřizovaných organizací o asi 172 milionů korun. Ministerstvo vnitra letos hospodaří s rozpočtem ve výši zhruba 50,83 miliardy korun, návrh rozpočtu na příští rok počítá se zhruba 51,22 miliardy korun.

Rozpočtové škrty se nelíbí policejnímu prezidentovi, odborová Unie bezpečnostních složek (UBS) začala na září plánovat protestní akci v Praze. Odboráři navíc podle předsedy UBS Zdeňka Buřiče získali informaci o tom, že by se měl do konce roku 2013 snížit počet policistů na 30.000. K 1. červenci sbor čítal 40.538 policistů, podle propočtů policejního prezidia by jich v zemi mělo být nejméně 40.309. Mluvčí policejního prezidenta Pavla Kopecká k informacím odborů o údajném plánu zbavit se zhruba čtvrtiny policistů ČTK řekla, že je nemůže potvrdit ani vyvrátit. "V současné době probíhá analýza dopadů na činnosti policie v souvislosti s návrhem rozpočtu pro Policii ČR na příští léta," sdělila. 

"Úsporná opatření se nesmí projevit dalším snižováním platů policistů a občanských zaměstnanců," uvedl k rozpočtovým škrtům policejní prezident Petr Lessy. "Budeme muset v rámci investičních prostředků více využít financování z evropských fondů, v oblasti provozních a mzdových nákladů téměř žádné další rezervy nemáme," doplnil jej šéf hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán.

Menší rozpočet pro policii a hasiče i spekulace o výrazném zeštíhlování sboru policie se nelíbí ani opozici. "Nedojde-li pro rok 2012 k navýšení rozpočtu MV alespoň o tři miliardy korun oproti letošnímu roku, projeví se to výrazně a negativně na fungování policie a hasičů," uvedl stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc. Pokud by se sáhlo k propuštění tisíců policistů, lze podle něho očekávat prodloužení doby dojezdu policie na místo trestného činu nebo dopravní nehody, rušení policejních služeben, nárůst majetkové a násilné kriminality, nižší objasněnost při vyšetřování trestných činů a ochromení preventivní funkce policie. Se snížením počtu policistů o zhruba 10.000 nesouhlasí ani Asociace krajů ČR.

Novák uvedl, že každý rok narůstají výdaje na důchody a ostatní sociální dávky, jako jsou výsluhy a odchodné. Návrh rozpočtu z dílny ministerstva financí v této oblasti počítá s navýšením, s prostředky na výzkum a vývoj má jít o nárůst o 820 milionů korun. Na druhou stranu ale návrh krátí asi 426 milionů na provozních výdajích a investicích, takže skutečné navýšení je 394 milionů korun.

Ministerstvo vnitra podle Nováka vydává každoročně podstatnou část peněz na závazky vyplývající ze zákona, tedy na vyhotovení občanských průkazů nebo pasů, nebo z členství v EU, například na zavedení a provoz Schengenského informačního systému.

Další závazky plynou z dlouhodobých smluv uzavřených v rámci projektů elektronizace veřejné správy nebo z kontraktů s Českou poštou, například na zajištění počítačových a telekomunikačních služeb. "Nedostatek finančních prostředků v této oblasti ministerstvo vnitra v minulých dvou letech vyřešilo dohodou s Českou poštou o prodloužení splatnosti faktur," uvedl Novák. Upozornil, že úřadu přibudou další náklady, například na provoz základních registrů, které by měly být spuštěny v červenci 2012.

Za tyto závazky vnitro zaplatí skoro 1,43 miliardy korun, návrh rozpočtu s touto částkou ovšem nepočítá. S propadem prostředků na provoz a investice jde tak o rozpočtový deficit ve výši asi 1,85 miliardy korun oproti letošku, tedy zhruba o 3,6 procenta, uvedl Novák.

"Jsme v situaci, kdy hrozí další finanční propad, díky možným penalizacím z nesplacených závazků. Nemůžeme tyto problémy stále hrnout před sebou a tvářit se, že je vyřešíme v dalších letech," citoval Novák slova ministra vnitra Jana Kubiceho z pondělního jednání s Lessym, Štěpánem a ekonomickými náměstky vnitra i obou sborů.

"Můžeme se pokusit vypovědět či upravit nevýhodné smlouvy, můžeme prodat nepotřebný majetek, u kterého platíme náklady za provoz, můžeme přehodnotit množství a potřebnost odebíraných služeb, ale nemůžeme do nekonečna odkládat platby za tyto závazky," doplnil Kubice.

Novák dodal, že podmínky čerpání peněz na projekty financované z fondů EU neumožňují měnit rozsah vysoutěžené dodávky. U ostatních projektů se ministerstvo podle mluvčího pokusí dosáhnout úspor do deseti procent. Prostor pro snížení nákladů vidí úřad i u provozních nákladů na projekty eGovernmentu. Další jednání o podobě rozpočtu, úsporných opatřeních i setkání s odbory mají následovat v srpnu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.2 + 3.7) *

Zpět na přehled