Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vnitro: Lessyho jmenování bylo nestandardní, je ale právoplatné

Vnitro: Lessyho jmenování bylo nestandardní, je ale právoplatné

Vnitro: Lessyho jmenování bylo nestandardní, je ale právoplatné

11.5.2012 21:46, Zdroj: ČTK

Praha - Výsledky prověrky, kterou nařídil ministr vnitra Jan Kubice, ukázaly, že výběr Petra Lessyho do funkce policejního prezidenta byl nestandardní. Šlo ale o procesní vady, Lessyho jmenování je podle práva platné. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Jednotlivé fáze výběrového řízení podle prověrky nenásledovaly správně a spis o vedení řízení je navíc neúplný. "Došlo ke spojení třetího a čtvrtého kola, která měla být oddělená. Neúplný spis znamená, že se nepodařilo dohledat například hlasovací lístky a některé další písemnosti," uvedl mluvčí vnitra.

Jmenování je ale podle práva platné, protože zmíněné problémy jsou procesní vady. Důvodem neplatnosti samotného aktu jmenování by podle Nováka muselo být závažné porušení služebního zákona.

Výběr Lessyho z doby, kdy byl ministrem vnitra Radek John (VV), nechal Jan Kubice prověřit koncem dubna. Důvodem bylo podezření, že jméno nového šéfa policie bylo známo už den před jeho volbou. Lessy odmítá, že by se stal šéfem na základě zmanipulovaného výběrového řízení a už dříve uvedl, že Kubiceho postup se podle něj vzhledem k předchozím vzájemným střetům blíží k vydírání.

Spory mezi Kubicem a Lessym se v minulosti týkaly zejména organizační koncepce. Koncem listopadu vyzval ministr vnitra policejního prezidenta k rezignaci kvůli rozdílným názorům na změny ve vedení policejního prezidia. Kubice také vrátil Lessymu k přepracování jeho návrh vzorové organizační struktury krajských ředitelství policie.

Se jmenováním Lessyho byli v minulosti nespokojeni hlavně občanští demokraté. Premiér Petr Nečas (ODS) dokonce dříve označil výběrové řízení za kočkopsa. Tehdejší členka VV, vicepremiérka Karolína Peake naopak trvala na tom, že vše bylo v pořádku.

Tím, že Věci veřejné již nejsou ve vládě, přišel podle médií nejvyšší policejní šéf o silného politického spojence. Podobně v minulosti prý skončil i jeho předchůdce Oldřich Martinů, když ztratil politickou podporu a musel nedobrovolně odejít.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.8 + 29.2) *

Zpět na přehled