Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 21. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vláda ve středu projedná plán jádra, závod na palivo v ČR nebude

Vláda ve středu projedná plán jádra, závod na palivo v ČR nebude

Vláda ve středu projedná plán jádra, závod na palivo v ČR nebude

31.5.2015 14:05, Zdroj: ČTK

Praha - Ministři by se měli na středeční schůzi vlády zabývat Národním akčním plánem rozvoje jaderné energetiky v ČR, který vytvořila ministerstva průmyslu a financí. Plán navazuje na aktualizaci Státní energetické koncepce (ASEK), kterou vláda schválila minulý týden a podle které má být právě jádro hlavním zdrojem výroby energie v Česku v dalších desetiletích. Z materiálu nakonec vypadly úvahy na případnou stavbu závodu na finalizaci výroby jaderného paliva v Česku.

"Protože pan ministr (obrany Martin) Stropnický (ANO) měl obavu o národní bezpečnost, tak jsme nakonec vyškrtli všechny zmínky o tom, že by mohl být nějaký z aplikačních závodů na výrobu jaderného paliva v České republice," uvedl tento týden ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podotknul, že materiál obsahoval pouze plán na studii, která by zjistila, zda by stavba závodu nebyla dobrý nápadem. Již dříve kritizovala záměr společnost Westinghouse, která do roku 2010 dodávala palivo do Jaderné elektrárny Temelín, a která se účastnila i loni zrušeného tendru na její dostavbu. Argumentovala tím, že Česko by se stavbou závodu uzavřelo dalším dodavatelům paliva.

Podle předkládaného plánu je žádoucí neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v elektrárně Dukovany a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. O plánu postavit po jednom novém bloku v obou českých jaderných elektrárnách hovoří Mládek zhruba od poloviny loňského roku. "Vypadá to tak, že dalším blokem, který bude s velkou mírou pravděpodobností dostavován v České republice bude blok v Dukovanech," uvedl ministr tento týden.

Podle ministerstev by měla v přípravných pracích vedoucích k výstavbě i včetně získání všech povolení a uzavření smluv s dodavateli pokračovat energetická společnost ČEZ. Časový rámec získání stavebního povolení předpokládá materiál zhruba v roce 2025. Před jeho vydáním a vynaložením investice 250 až 300 miliard pak navrhuje, aby stát znovu posoudil, zda je možné nové jaderné zdroje stavět i bez státních garancí, nebo není.

Plán obsahuje i základní varianty toho, jak výstavbu nových jaderných zdrojů do budoucna financovat. Z pohledu státu je podle materiálu nejvíce preferovanou variantou investice prostřednictvím stávajícího majitele a provozovatele jaderných elektráren, kterým je ČEZ, popřípadě její dceřinou společností. Právě variantu výstavby pod vedením nové dceřiné společnosti firmy ČEZ označil několikrát za nejpravděpodobnější scénář i Mládek a minulý týden ji při návštěvě Dukovan podpořil také premiér Bohuslav Sobotka. "Nejsem stoupencem toho, aby vláda garantovala výkupní ceny za 20 nebo 30 let, pokládám to za riziko pro veřejné rozpočty," uvedl tehdy premiér. Dodal, že pokud se podaří plán schválit, umožní to, aby ještě před koncem příštího roku mohlo být zahájeno výběrové řízení na dodavatele výstavby nového dukovanského bloku. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) by financování prvního nového bloku v Dukovanech měl zajistit ČEZ.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (22.1 + 20.8) *

Zpět na přehled