Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vláda ukončí zprostředkované nákupy pro obranu, řekl Nečas

Vláda ukončí zprostředkované nákupy pro obranu, řekl Nečas

Vláda ukončí zprostředkované nákupy pro obranu, řekl Nečas

3.8.2010 17:29, Zdroj: ČTK

Ministerstvo obrany už podle premiéra Petra Nečase (ODS) nesmí být "dojnou krávou" pro privilegované firmy, které mu zprostředkovávají nákupy. Vláda tuto praxi ukončí, řekl dnes novinářům Nečas po návštěvě úřadu. Firmy, které jsou prostředníky nákupů, podle něho parazitují na státu a nic nepřinášejí. Ministerstvo navrhne takovou změnu zákona, aby mohlo nakupovat přímo.

"Považuji za nesmírně důležité a řekl bych klíčové, aby resort MO ztratil pověst jakési pomyslné dojné krávy, na které skupinka parazitujících firem různého typu, přes různé typy smluv a koncesí, může odsávat finanční prostředky daňových poplatníků," prohlásil premiér. O ukončení této praxe se píše už v koaliční smlouvě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Jako příklad nehospodárnosti zprostředkovaných nákupů premiér uvedl jednání o pořízení čtyř španělských dopravních letounů CASA pro českou armádu. Zprostředkovatelská firma Omnipol podle předsedy vlády státu nijak nepomohla a prý od něj pouze inkasovala. Smlouva na letouny se podle dnešních Hospodářských novin (HN) bude možná měnit. O úpravu podmínek požádalo nadnárodní konsorcium EADS, které letadla vyrábí.

Firmě EADS se podle ministerstva nepodařilo domluvit zájemce pro pět českých bitevníků L-159, které se měly vyměnit za jedno z celkem čtyř dopravních letadel CASA. Ministerstvo obrany má možnost cenu sporného kontraktu za 3,5 miliardy korun snížit, napsaly HN. Nečas dnes prohlásil, že vláda dříve nákup schválila kvůli tomu, aby udala letouny L-159. Námitku, že se na kontraktu podílel i ministr obrany v předchozí úřednické vládě Jana Fischera Martin Barták nominovaný ODS, Nečas odmítl. Uvedl, že politickou zodpovědnost nese exministryně Vlasta Parkanová (TOP 09), která je v současnosti podle dohod vládních stran místopředsedkyní sněmovny.

Parkanová se proti Nečasově interpretaci ohradila. Uznala, že výhodnost nákupu vojenského materiálu přes české prostředníky může být sporná, ale v době nákupu letounů CASA to nařizoval platný zákon. "Celou transakci tehdy schvalovala vláda, ve které seděl kromě mě i mimo jiné Petr Nečas a (současný ministr obrany) Alexandr Vondra," sdělila ČTK Parkanová.

Současný zákon podle Vondry (ODS) umožňuje obraně nakupovat z ciziny přímo jen ve výjimečných případech. Nákupy omezuje na vlády zemí, od firem kupovat přímo nelze. Zákon se má změnit tak, aby si ministerstvo mohlo vybrat, jakým způsobem zakázku provede, aby byla co nejvýhodnější, řekl Vondra.

Mezi zprostředkovatelské firmy patří Omnipol a MPI Group. Omnipol má údajně vazby na ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), MPI Group prý profitovala na zakázkách ministerstva za Bartáka.

Kalousek dnes ČTK řekl, že nebude změně zákona o armádních nákupech na vládě bránit. Stát tím podle něj ale nic nezíská. "Rád s nimi pro to budu hlasovat, jenom ze mě nikdo nemůže dělat pitomce a chtít po mně, abych věřil tomu, že to ty efekty přinese," řekl. Například stavební zakázky, které armáda zadává bez zprostředkovatelů, podle Kalouska ukazují, že problém není v zákoně, ale v "morální úrovni lidí, kteří v armádě odpovídají za zakázky". Kalousek sám na MO působil jako náměstek v letech 1993 až 1998, měl na starost i nákupy a byl za to terčem kritiky. Nečasovi vyčetl, že o systému nákupu v armádě dlouhá léta ví a nic proti němu dříve nenamítal.

Generální ředitel společnosti Omnipol Michal Hon dnes ČTK řekl, že této obchodní firmě nepřísluší výroky premiéra Nečase komentovat. "My jsme nikdy nic špatného neudělali a chováme se podle zákonů této země. Jestli nebude šance, aby ministerstvo obrany využívalo služeb obchodních organizací, tak je nebudeme poskytovat," uvedl Hon. Bez odpovědi nechal otázku, zda ministerstvo obrany může díky vlastnímu nákupu zbraní a vojenského materiálu ušetřit. "Jsem zvědavý, jak se na ministerstvu poperou s tím, že mají zároveň snižovat výdaje na mzdy, protože tu práci bude muset někdo udělat," podotkl. MPI Group se dnes nechtěla k věci vyjadřovat.

Diplomaticky se dnes k záměru, aby si ministerstvo obrany zajišťovalo nákupy samo, vyjádřila Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP). "AOBP je rovněž pro transparentnost procesu. Věříme, že než se proces rozběhne tímto směrem, bude prostor pro odbornou debatu s ministerstvem obrany a a ministerstvem vnitra a budou stanoveny cíle a nástroje, především změny legislativy v souvislosti s transpozicí práva EU," sdělila ČTK mluvčí AOBP Martina Fišerová.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (17.7 + 14.1) *

Zpět na přehled