Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vláda se vrátí k projednávání výsledků kontroly NKÚ v Lesích ČR

Vláda se vrátí k projednávání výsledků kontroly NKÚ v Lesích ČR

Vláda se vrátí k projednávání výsledků kontroly NKÚ v Lesích ČR

13.11.2012 18:05, Zdroj: ČTK

Praha - Vláda by se ve středu měla vrátit k projednání zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) o kontrole hospodaření ve státním podniku Lesy ČR. Kontrola odhalila řadu chyb včetně porušení zákona. Ministři začátkem července projednávání materiálu přerušili. Generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora dnes rezignoval.


Místopředsedkyně vlády Karolína Peake po červencovém projednávání materiálu ČTK řekla, že NKÚ kabinetu poskytne své výhrady ke stanovisku ministerstva zemědělství a Lesů ČR. Vláda si také měla vyžádat vyjádření dozorčí rady Lesů ČR a projednávání dokončit v závěru srpna, což se nestalo.

Premiér Petr Nečas při červnových interpelacích v Poslanecké sněmovně řekl, že vláda se bude zprávou NKÚ velmi pečlivě zabývat. MZe v předkládací zprávě pro vládu uvedlo, že s některými zjištěními NKÚ "zásadně nesouhlasí" a připravilo rozbory právních předpisů.

Odborníci NKÚ při kontrole v Lesích ČR zjistili například porušení zákona u dvou veřejných zakázek. Nelíbilo se jim ani nakládání státní firmy s volnými penězi a za nevýhodné pro stát shledali výměny lesních pozemků v případě Radějovské obory.

Sněmovní zemědělský výbor začátkem dubna vyzval ministerstvo zemědělství, aby věnovalo zvýšenou pozornost řešení závěrů z kontroly NKÚ a pravidelně o tom poslance informovalo. Sýkora na jednání výboru prohlásil, že Lesy ČR postupovaly v souladu se zákonem a nechybovaly.

Od zveřejnění výsledků kontrol upozornila média na další aféry kolem státního podniku. Policie podle deníku E15 v zakázkách na informační technologie LČR vyšetřuje, jak skončilo 340 milionů korun z plateb za zakázky u neprůhledných zahraničních firem, jež mají konta ve Švýcarsku. Lesy ČR spojitost s pozdějšími převody peněz ze zakázek odmítly. Podle E15 údajně existuje podezření, že IT zakázky za 1,136 miliardy korun zadané LČR byly úmyslně nadhodnoceny a mohly se jimi vyvádět peníze z podniku.

Zakázky LČR řeší i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Například za tendr z roku 2010 na dodávku ochranných pracovních prostředků LČR dostaly od něj nedávno pokutu milion korun. LČR se proti sankci odvolaly.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.5 + 6.1) *

Zpět na přehled