Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vláda schválila sanace po hornictví ve dvou regionech

Vláda schválila sanace po hornictví ve dvou regionech

Vláda schválila sanace po hornictví ve dvou regionech

10.6.2019 16:37, Zdroj: ČTK

Praha - Na veřejné zakázky na sanaci ekologických škod, které způsobila hornická a hutnická činnost, půjde do šesti lokalit v severozápadních Čechách a sedmi v Moravskoslezském kraji zhruba miliarda korun. Materiál dnes schválila vláda, informoval tiskový odbor vlády.

Mezi akce spadá například druhá etapa revitalizace centra Orlové-Lutyně nebo úpravy břehu u vodní nádrže Matylda v Mostě, která vznikla zatopením bývalého lomu. Materiál navrhuje také, aby se uskutečňovaly projekty na revitalizaci krajiny a jejich počet se ročně snížil.

Ministerstva průmyslu a obchodu (MOP) a financí vytvořila harmonogram, do nějž zahrnula projekty, s nimiž souhlasí i územní rozvoj. MPO má vládu informovat každoročně o čerpání peněz na sanace a rekultivace po někdejší hutnické a hornické činnosti. Pro severozápadní Čechy počítá materiál se zadáním šesti veřejných zakázek zhruba za 335 milionů korun. V Moravskoslezském kraji letos stát zadá sedm veřejných zakázek přibližně za 632 milionů korun.

MPO v materiálu také navrhuje zrušit kategorii prioritních projektů a počet zadávaných zredukovat na deset. Loni ministerstvo financí v meziresortním řízení požadovalo, aby stát dával peníze pouze na revitalizaci regionů, tedy ne na projekty soukromých těžebních společností a státních podniků sanačního charakteru.

V 90. letech v rámci privatizace převzaly těžební společnosti od státu nejen těžební lokality, ale i rozsáhlá území s ekologickou zátěží. Privatizační smlouvy neobsahovaly povinnost státu se na sanacích podílet. Měly ji firmy. Kvůli tíživé situaci v těžebním sektoru a nutnosti zachovat pracovní místa však stát začal od roku 2002 ekologické škody po hornické činnosti řešit.

Meziresortní komise k řešení ekologických škod v Ústeckém a Karlovarském kraji do loňska doporučila 364 projektů za 15,475 miliardy Kč, u více než dvou set se vyčerpalo 10,5 miliardy korun. K dofinancování projektů zbývá více než půl miliardy korun. V Moravskoslezském kraji doporučila komise téměř tři sta projektů za 20,8 miliardy korun.

Vyřazeno bylo 13 sanačních a rekultivačních projektů státního podniku DIAMO a OKD za 3,1 miliardy Kč. Dokončit podle materiálu zbývá 80 schválených projektů za 6,8 miliardy. V kladenském regionu komise v letech 2003 až 2018 schválila sedm projektů, které dosud vyčerpaly 1,7 miliardy. Od posledního jednání komise v roce 2006 nebyl doporučen ani jeden projekt.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.8 + 14.5) *

Zpět na přehled