Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vláda schválila Bílou knihu obrany, koncepci na 10 let

Vláda schválila Bílou knihu obrany, koncepci na 10 let

Vláda schválila Bílou knihu obrany, koncepci na 10 let

18.5.2011 19:30, Zdroj: ČTK

Vláda dnes schválila Bílou knihu obrany, která určuje koncepci rozvoje armády v následujících deseti letech. Novinářům to po jednání vlády řekli premiér Petr Nečas a ministr obrany Alexandr Vondra (oba ODS) s tím, že materiál byl přijat jednomyslně. Dokument připravil Vondrův tým; ministr Bílou knihu považuje za zásadní materiál svého funkčního období.
    

"Vytváří základní koncepční dokument pro rozvoj tohoto resortu a armády," komentoval přijetí materiálu předseda vlády. Ministr Vondra podotkl, že armáda nerezignuje na své hlavní poslání, tedy obranu ČR.
   

"Kniha dává pravdivé zrcadlo, kde jsme," řekl Vondra a připomněl "drsné rozpočtové škrty" resortu v minulých letech. Bílá kniha ale také podle něj udává směr do budoucna. Dokument sedm měsíců připravovali vojáci nejrůznějších hodností, civilisté, odborníci, bezpečnostní experti či ekonomové a členové armádních záloh, uvedl ministr.
    

Jednání o dokumentu, který dnes už zkritizovala ČSSD, podle Vondry naznačují, že "když jde o zásadní otázky národního zájmu, je shoda možná". O Bílé knize se například uskutečnilo i historicky první společné jednání bezpečnostních výborů obou komor českého parlamentu.
    

Podle Bílé knihy letošní rok rozhodne, kolik bude mít armáda v budoucnu vojáků. Armáda plánuje redukci vojenských újezdů, kterých je prý příliš mnoho. Dokument počítá s možností zrušit újezd v Brdech a posunout hranice ostatních újezdů. Proti rušení vojenských výcvikových prostorů se již postavili starostové některých obcí.
    

Zrušena má být pravděpodobně 221. letka bitevních vrtulníků Mi-24/35 z Náměště nad Oslavou. Podle Bílé knihy o obraně má být všech 29 útočných strojů vyřazeno z výzbroje a odprodáno.
    

O práci se nemusí bát piloti nadzvukových stíhaček a bitevníků L-159. Ještě letos chce Vondra vypracovat a předložit speciální materiál, jak řešit zachování nadzvukového letectva pro české piloty. Bílá kniha podle něj odpovídá na základní otázku, že ČR stíhačky potřebuje.
   

 "Rozhodně budu chtít, abychom měli možnost si vybírat z více možností," řekl ministr. Naznačil tak, že ČR uspořádá na stíhačky výběrové řízení. Česká republika má nyní do roku 2015 pronajaté švédské stoje Jas-39 Gripen.
    

Bílá kniha navrhuje také zachování taktického podzvukového letectva. Utlumen má být naopak provoz protiletadlové raketové obrany z bývalého Sovětského svazu KUB.
    

Novinkou v Bílé knize je kapitola pojednávající o kybernetické bezpečnosti. Útoky počítačových hackerů jsou podle poslance VV a člena sněmovního branného výboru Viktora Paggia globální hrozbou, s níž musí počítat i ČR. "Není to cunami ani ničivé zemětřesení, ale hackerské útoky na internetové sítě, které mohou státy jako Česká republika velmi výrazně zasáhnout, a proto je potřeba se vůči tomuto důkladně bránit," uvedl Paggio, který doplnění kapitoly o kybernetické obraně do Bílé knihy prosazoval.
    

Dokument přináší také změny v organizaci Vojenské policie (VP). Jejich cílem je zajistit v armádě nezávislé vyšetřování. Vyšetřovatelé budou v rámci VP osamostatněni. Jejich práce bude zvnějšku kontrolovat generální inspekce, která bude spadat přímo pod vládu, vysvětlil Paggio.
    

Z analýz provedených při přípravách Bílé knihy mimo jiné vyplývá, že armáda ztrácí konkurenceschopnost na trhu práce. Autoři dokumentu upozorňují i na to, že v uplynulém desetiletí se v armádě kvůli předraženým a nesystémovým investicím a škrtům v rozpočtu nahromadil vnitřní dluh na výzbroji, infrastruktuře, technice i nemovitostech asi za 80 až 90 miliard korun.
    

Ministr obrany novinářům minulý týden řekl, že do současné verze dokumentu byly zapracovány některé změny na základě připomínek z jednání Bezpečnostní rady státu. Rada Bílou knihu projednala na počátku května a doporučila v materiálu učinit dílčí úpravy.
    

Bílá kniha je podle svých tvůrců obecným dokumentem, který nastíní základní principy koncepce a fungování obrany státu v nadcházejících letech. Rozvíjet ji budou další materiály, které mají být po schválení Bílé knihy zpracovány.


Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.9 + 38.4) *

Zpět na přehled