Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vláda rozhodne o soutěži na stíhačky do konce roku

Vláda rozhodne o soutěži na stíhačky do konce roku

   Vláda rozhodne o soutěži na stíhačky do konce roku

4.9.2011 12:28, Zdroj: ČTK

 Vláda rozhodne o podmínkách veřejné soutěže na nástupce 14 stíhaček Jas-39 Gripen do konce roku. Novinářům to dnes řekl během letecké přehlídky CIAF v Hradci Králové ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Vláda by měla na podzim projednat kompletní materiál o ochraně vzdušného prostoru. 

"Bude počítat s uchováním schopnosti nadzvukového letectva, ale rozhodně budeme chtít vybírat v nějakém soutěžním prostředí. Kdybychom se orientovali jen na jedno řešení, dostali bychom se do pasti," řekl Vondra. 

Po schválení těchto podkladů vláda rozhodne o podmínkách vypsání tendru. Zda Česká republika letadla koupí nebo si je pronajme, zatím není jasné. 

Současné stroje si Česká republika od švédské vlády pronajala před osmi lety do konce roku 2014. Předchozí soutěž na nákup stíhaček, jehož vítězem bylo britsko-švédské konsorcium BAE Systems/Saab, byla anulována. Britští vyšetřovatelé přišli na to, že se při tendru v Česku uplácelo stejně jako jinde ve světě, kde se o nějakou zakázku ucházela zbrojovka BAE, napsal server iHNed.cz. Premiér Petr Nečas Hospodářským novinám řekl, že dokud nedorazí do Prahy všechny informace o uplácení z doby kolem roku 2001, nemá společnost dodávající gripeny šanci, Česko si pořídí letadla od jiného výrobce. 

"Premiér řekl, že předpokládá, že jednou ze základních podmínek účasti v soutěži bude spolupráce při potírání korupce a já s ním souhlasím," uvedl ministr Vondra. Nevyloučil, že výrobce gripenů by se mohl tendru zúčastnit. 

Česká republika se příští rok znovu zúčastní s gripeny mise v pobaltských republikách, přestože to není součástí závazku země vůči NATO. "Čtyři gripeny se budou podílet na ochraně vzdušného prostoru baltských zemí. Baltské státy to poptávají, pro armádu to není nevýhodné a máme na to kapacity, na rozdíl od například vzdušné akce nad Libyí," uvedl Vondra.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (17.7 + 12.3) *

Zpět na přehled