Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 22. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vláda rozhodne o nových maturitách, možná i o dluzích MS Liberec

Vláda rozhodne o nových maturitách, možná i o dluzích MS Liberec

Vláda rozhodne o nových maturitách, možná i o dluzích MS Liberec

17.8.2010 15:17, Zdroj: ČTK

Vláda ve středu rozhodne o osudu státních maturit, ministr školství Josef Dobeš (VV) přitom doporučí jejich start už v příštím roce. Má také plán, jak jejich provoz zlevnit o 30 milionů ročně, a pokusí se ostatní ministry přesvědčit, že reforma maturit ušetří státu v dlouhodobém horizontu miliardy. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Dobeš chce také projednat materiál o vypořádání dluhů po loňském lyžařském šampionátu v Liberci.

"Nezastupitelnou roli sehraje reforma maturitní zkoušky ve zvýšení kvality vzdělávání ve středních školách," upozorňuje ministerstvo. Dalším argumentem úředníků pro státní maturity je také údajná úspora až miliard korun. Uspořit by prý mohly třeba vysoké školy, které by v budoucnu nemusely organizovat vlastní přijímací řízení a spolehly se na výsledky státní maturity. Díky nastavení určité laťky znalostí prý také poklesne zájem o nástavbové maturitní studium a některé školy se budou rušit.

Příprava a realizace jednotných zkoušek přitom bude do roku 2012 stát téměř 725 milionů korun. Z toho asi 310 milionů půjde ze státní kasy, zbytek z fondů EU. Jen říjnová generálka přijde na 140 milionů.

Státní maturity se připravují už 14 let, několikrát byl jejich start odložen. Proti jejich spuštění v roce 2010 demonstrovali loni dvakrát studenti, pod petici proti maturitám se podepsali kantoři ze 180 středních škol. Kriticky se k maturitám nedávno vyjádřil i premiér Petr Nečas (ODS).

Kromě maturit chce Dobeš dostat na program vlády také materiál o řešení dluhů po loňském mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy ve výši 108 milionů korun bez penále. Dobeš před časem v televizi Prima uvedl, že vláda je připravena vrátit firmám 20 procent z dluhu, tedy zhruba 20 milionů korun.

Že se liberecká kauza dostane na program středečního jednání, ale není zatím jisté.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (14.5 + 22.1) *

Zpět na přehled