Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vláda projedná výroční zprávu ÚOHS za loňský rok

Vláda projedná výroční zprávu ÚOHS za loňský rok

Vláda projedná výroční zprávu ÚOHS za loňský rok

13.6.2015 10:05, Zdroj: ČTK

Praha/Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chce zvýšit sankce u nejzávažnějších případů v oblasti hospodářské soutěže. Letos k tomu chce vydat novou metodiku pro udělování pokut. Vyplývá to z výroční zprávy úřadu za loňský rok, kterou v pondělí projedná vláda.

Nízké pokuty v posledních letech byly v minulosti terčem kritiky ÚOHS. Například ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) označil činnost ÚOHS v souvislosti s hodnocením činnosti úřadu za posledních šest let za katastrofální. I přes tuto kritiku ale minulý týden jmenoval prezident republiky Miloš Zeman dosavadního předsedu ÚOHS Petra Rafaje do čela této instituce na dalších šest let. Rafaj plánuje mimo jiné zrychlení správních řízení u hospodářské soutěže i veřejných zakázek.

Loni antimonopolní úřad za hospodářskou soutěž uložil pokuty v celkové výši 228 milionů korun. Podle některých odborníků je to málo. ÚOHS může firmám za účast v kartelu nebo za zneužití dominantního postavení uložit pokutu až do výše deseti procent z jejího ročního obratu. Většinou se to neděje a sankce je výrazně nižší. Příkladem je koncem loňského roku pokuta uložená společnosti Škoda Auto ve výši necelých 50 milionů korun, což je jen zlomek zisku společnosti.

ÚOHS se kromě hospodářské soutěže zabývá i veřejnými zakázkami. Loni za chyby v tendrech uložil pokuty za více než 72 milionů korun. Proti roku 2013 to bylo zhruba o pětinu více. Podle statistik úřadu výrazně vzrostl i počet zahájených správních řízení. Loni jich bylo 981, což znamená meziroční nárůst o 47 procent. Více řízení v jednom roce úřad dosud nikdy nezahájil.

ÚOHS zaměstnává 239 lidí, z toho 86 se zabývá přímo zakázkami. Jeden zaměstnanec má podle Rafaje na starosti ročně asi 20 podání, přičemž neplatí, že by každý podnět skončil správním řízením. Rozhodnutí je podle předsedy ÚOHS vydáno průměrně za 57 dní. "Bude nutné provést další personální opatření, protože jinak se nám to začne střádat," uvedl již dříve Rafaj.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.0 + 31.2) *

Zpět na přehled