Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vláda probere posílení pravomocí ČNB v regulaci hypoték

Vláda probere posílení pravomocí ČNB v regulaci hypoték

Vláda probere posílení pravomocí ČNB v regulaci hypoték

10.6.2019 00:05, Zdroj: ČTK

Praha - Vláda dnes posoudí návrh, aby Česká národní banka získala pravomoc určovat parametry úvěrů na bydlení. Omezení hypoték ze strany ČNB nyní mají podobu doporučení. Novela zákona má pomoct omezit možná rizika na finančním trhu, například nadměrné zadlužování domácností. Ministři také rozhodnou o prodeji slovinských papíren Vipap Videm Krško pražské společnosti RIDG Holding. O prodej papíren, ve kterých ministerstvo financí drží přímý podíl 96,5 procenta, se vláda snaží několik let.

Až na jednání 17. července vláda rozhodne o uvolnění peněz na sociální služby v krajích, jak se na tom v pátek dohodla ministerstva práce a sociálních věcí a financí.

V diskusi o poslaneckých návrzích zřejmě vláda nepodpoří iniciativu na zavedení elektronického stavebního deníku u staveb na základě veřejné zakázky. Šlo by o písemný záznam o průběhu stavby, který by bylo možné kontrolovat na dálku. Přístupný by měl být na staveništi všem oprávněným osobám, záznamy se mají provádět průběžně každý den. Podle vládní legislativy je ale digitalizace stavební agendy součástí připravované nové úpravy stavebního práva.

Pro možné ohrožení udržitelnosti systému veřejného zdravotního pojištění vláda ANO a ČSSD patrně odmítne pirátskou novelu, podle které by většinu členů správních rad zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven mohli volit všichni jejich klienti. Novela reaguje na loňský verdikt Ústavního soudu, jenž na podnět senátorů část zákona týkající se volby orgánů zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven k letošnímu říjnu zrušil.

Vláda nejspíš odmítne i opětovnou novelu, kterou chtějí poslanci STAN a TOP 09 zpřesnit podmínky odvolávání vedoucích státních zástupců. Proti předloze se podle předkládací zprávy postavila jak ministerstva vnitra a spravedlnosti, tak Nejvyšší státní zastupitelství. S novelou naopak souhlasil Nejvyšší soud. S podobným návrhem přišla TOP 09 už dříve, vláda a Sněmovna ji ale před rokem zamítly.

Dopoledne před pravidelným jednání vlády se ve Strakově akademii sejdou zástupci vlády s odboráři a zaměstnavateli. Po jednání kabinetu odcestuje premiér Andrej Babiš (ANO) na oficiální návštěvu Severní Makedonie.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.5 + 41.0) *

Zpět na přehled