Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vláda předložila poslancům dohodu CETA mezi EU a Kanadou

Vláda předložila poslancům dohodu CETA mezi EU a Kanadou

Vláda předložila poslancům dohodu CETA mezi EU a Kanadou

27.12.2016 14:15, Zdroj: ČTK

Praha - Vláda předložila do Sněmovny ke schválení dvě dohody mezi EU a Kanadou. První je o strategickém partnerství a druhou komplexní hospodářská a obchodní dohoda známá jako CETA. Zástupci unie a Kanady je podepsali letos v říjnu v Bruselu na summitu EU - Kanada. Dohoda o partnerství upravuje například společný postup v boji proti terorismu, proti šíření zbraní hromadného ničení nebo praní špinavých peněz. CETA by měla už od příštího roku začít odstraňovat většinu cel a poplatků, které dosud omezují vzájemný obchod.

Dohoda CETA vyjednávaná sedm let odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi osmadvacítkou a Kanadou. Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat růst vzájemné obchodní výměny až o 324 miliard korun ročně, podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa. Podpis dohody zkomplikoval odmítavý postoj některých belgických regionů, bez jejichž souhlasu nemohla se smlouvou souhlasit belgická vláda.

Vláda v důvodové zprávě k CETA uvádí, že českou prioritou bylo, aby dohoda odstranila zbývající cla i různé necelní překážky, jako je nutnost certifikovat výrobky a testovat jejich soulad i na kanadském trhu. Dohoda zakotvuje vzájemnou uznatelnost testů a certifikace prokazující soulad výrobků s normami. Pokud jde o průmyslové zboží, byly českou prioritou pro odstranění cel například automobily, pneumatiky nebo obráběcí stroje. U potravinářských výrobků šlo třeba o pivo, lihoviny nebo mléčné výrobky.

Vláda uvádí, že konečná podoba dohody odráží české priority v nejvyšší možné míře. Po uplynutí přechodných období se budou průmyslové položky vyvážet bezcelně, u zemědělských a potravinářských komodit odstraní Kanada až 94 procent cel. Otevře se také trh se veřejnými zakázkami, a to nejen státními, ale i těmi, které zadávají teritoria a města.

Druhá z dohod, o strategickém partnerství mezi EU a Kanadou, obsahuje mimo jiné závazek obou stran přispívat k zamezení zbraní hromadného ničení. Budou mimo jiné uplatňovat systém kontrol vývozu zboží souvisejícího s těmito zbraněmi. Budou si také pravidelně vyměňovat informace o seznamech teroristů a pomáhat i dalším zemím s předcházením a odhalováním terorismu.

Obě strany budou také spolupracovat v boji proti proti organizované, hospodářské a finanční kriminalitě, padělání, pašování a nedovoleným transakcím. Společný postup se má týkat i zpětného získávání peněz a majetku z korupčního jednání. Další z bodů společného zájmu se týká například spolupráce při minimalizaci dopadu přírodních katastrof nebo katastrof způsobených člověkem.

V důvodové zprávě stojí mimo jiné, že unie je po USA největším obchodním partnerem Kanady. Tato severoamerická země je podle velikosti hrubého domácího produktu desátou největší ekonomikou světa. Vláda také poznamenává, že v Kanadě navíc žije druhá největší česká komunita, podle odhadů jde až o 150.000 lidí.

Až obě dohody schválí Sněmovna i Senát, dostane je k podpisu prezident Miloš Zeman.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.9 + 0.3) *

Zpět na přehled