Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vláda počítá se stíhačkami ve vojenském letectvu i po roce 2015

Vláda počítá se stíhačkami ve vojenském letectvu i po roce 2015

Vláda počítá se stíhačkami ve vojenském letectvu i po roce 2015

1.2.2012 20:26, Zdroj: ČTK

Česká republika se nevzdá nadzvukového letectva ani po roce 2015, kdy končí nynější pronájem švédských stíhaček Jas-39 Gripen, rozhodla dnes vláda. Uvedl to zdroj obeznámený s jednáním kabinetu. Definitivní rozhodnutí o tom, jak stíhačky pro české vojenské piloty zajistit, ale podle informací ČTK nyní nepadlo. Vláda pověřila ministra obrany Alexandra Vondru jednat se zástupci švédské vlády o možnostech "překlenovacího řešení" dalším provozováním 14 letounů Jas-39 Gripen.

Ministr obrany by měl podle dnes schváleného usnesení předložit vládě do poloviny roku informaci, jak jednání se Švédskem dopadla. Následně vláda rozhodne o dalším postupu, uvedl v prohlášení pro média mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ministr obrany Alexandr Vondra v tiskové zprávě poznamenal, že všechny možnosti jsou stále otevřené. "Uvidíme, jak jednání dopadnou. Klíčové je pro nás ekonomické hledisko," citoval jej Pejšek.

Rozhodnutí vlády uvítal náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek. "Zabezpečení ochrany vzdušného prostoru naší republiky vlastními silami a prostředky je pro armádu základním úkolem, který vyplývá z povinnosti chránit suverenitu našeho státu," zdůraznil. Ztráta nadzvukového letectva by byla podle generála nevratným krokem.

O návrzích ministerstva obrany na další řešení obrany českého vzdušného prostoru informoval odpoledne server E15.cz. "Navrhovaný postup je nejprve jednat se Švédskem o podmínkách pokračovaní pronájmu i po roce 2015. S výsledky rozhovorů má být vláda seznámena do půl roku," citoval server nejmenovaný zdroj blízký úřadu vlády.

Premiér Petr Nečas v minulosti tvrdil, že po skončení pronájmu letounů Jas-39 vypíše ČR nový tendr na stíhačky. Uvedl také, že dokud nedorazí do Prahy všechny informace o uplácení z doby kolem roku 2001, nemá společnost dodávající gripeny šanci. Česko si podle něj pořídí letadla od jiného výrobce. Zájem o budoucí případný tendr již vyjádřil například Eurofighter či americký zbrojní koncern Lockheed Martin.

Letouny Jas-39 Gripen v současné době používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky také Jihoafrická republika a Thajsko. O jejich nákupu nedávno rozhodli Švýcaři. To, zda 22 gripenů armáda této neutrální země skutečně nakoupí, bude ještě letos muset definitivně rozhodnout parlament. 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

obyvatel Jakuba 2.2.2012 11:39

Tak pro tohle budeme muset danit vše potřebné k životu.Jen pro pocit blaha pár cvičených zelených opiček.pro které je let tam a zpátky,nahoru a dolů vším v jejich takyživotě.Co musejí snášet obyvatelé hustě obydlené čáslavské kotliny je bagatelizováno a takzvané měření hlukové zatěže je hrubě skreslováno,vím o tom své.Provozování tkzv. display letů, kdy pilot předvádí své umění nám nad hlavami v malých výškách a na plný výkon je zločin-skuste vystřelit u spícího mimina z děla.Končím, jdu zvracet pod vysokou modrou zedˇ.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (45.9 + 43.9) *

Zpět na přehled