Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vláda nebude jmenovat diplomaty, o gripenech možná rozhodne

Vláda nebude jmenovat diplomaty, o gripenech možná rozhodne

Vláda nebude jmenovat diplomaty, o gripenech možná rozhodne

9.8.2013 19:48, Zdroj: ČTK

Praha - Úřednická vláda už nebude jednat o jmenování nových velvyslanců. Premiér Jiří Rusnok naopak nevyloučil, že kabinet schválí prodloužení pronájmu gripenů. Nabídka švédské strany je totiž podle něj časově omezená. Rusnok předá v úterý demisi do rukou prezidenta Miloše Zemana. Konec dočasné vlády a následné rozpuštění Poslanecké sněmovny přivedou zemi k předčasným volbám.

Podle Rusnoka nemají žádné relevantní politické strany výhrady k návrhu smlouvy o prodloužení pronájmu švédských stíhacích letounů. "A je třeba si uvědomit, že tam jsme zase pod tlakem času, protože nabídka švédské strany nebude trvat věčně v té úrovni, v jaké je dnes," řekl novinářům Rusnok.

Původní desetiletý pronájem nadzvukových stíhaček se blíží ke svému konci. Vojenští piloti jsou přitom podle všeho se skandinávskými stroji spokojeni. Takzvaná tygří letka s nimi před několika lety vyhrála soutěž podobně zaměřených jednotek v rámci Severoatlantické aliance.

Rusnokova vláda svou demisí patrně zbrzdí obměnu diplomatického sboru. "Nepředpokládám, že bychom teď ještě v tomto období jednali o jmenování, pokud to není někde vynuceno nějakou situací," uvedl premiér.
Výměna velvyslanců byla dlouho blokována kvůli sporu Hradu s předchozím vedením Černínského paláce. Po příchodu úřednické vlády se debata mezi prezidentskou kanceláří a ministerstvem zahraničí obnovila. Výsledkem bylo jmenování řady nových diplomatů.

Na své možné dosazení do velvyslaneckých funkcí čekají jediný československý kosmonaut Vladimír Remek a manželka bývalého prezidenta Livia Klausová. Oba do diplomacie prosazuje prezident Miloš Zeman. Jiné návrhy na velvyslance podle informací Hradu nemá.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.9 + 25.7) *

Zpět na přehled