Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vláda Bohuslava Sobotky je třináctou v historii ČR

Vláda Bohuslava Sobotky je třináctou v historii ČR

Vláda Bohuslava Sobotky je třináctou v historii ČR

5.5.2017 08:31, Zdroj: ČTK

Praha - Přehled dosavadních vlád samostatné České republiky (premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes pravděpodobně podá do rukou prezidenta Miloše Zemana demisi vlády):

 

První vláda Václava Klause (ODS)

- 2. července 1992 - 4. července 1996 (demise 2. července 1996)

- První vláda samostatné ČR byla jmenována ještě v době federace. Skládala se z ministrů ODS, KDU-ČSL, ODA a KDS. Koalice měla 105 poslanců.

 

Druhá vláda Václava Klause (ODS)

- 4. července 1996 - 2. ledna 1998 (demise 30. listopadu 1997)

- Koalice ODS, KDU-ČSL, ODA, měla jen 99 poslanců. Z povolebních jednání si opoziční ČSSD odnesla křeslo předsedy Sněmovny pro Miloše Zemana výměnou za podporu vlády

 

Vláda Josefa Tošovského (nestraník)

- 17. prosince 1997 - 22. července 1998 (demise 17. července 1998)

- Vláda vznikla po demisi vlády Václava Klause a měla za úkol dovést ČR k předčasným volbám. Tehdejší guvernér ČNB Josef Tošovský sestavil vládu z nestraníků, zástupců KDU-ČSL, ODA a ODS (ti posléze přešli k Unii svobody).

 

Vláda Miloše Zemana (ČSSD)

- 17. července 1998 - 15. července 2002 (demise 12. července 2002)

- Menšinová jednobarevná vláda ČSSD, jejíž vznik umožnila tzv. opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS.

 

Vláda Vladimíra Špidly (ČSSD)

- 12. července 2002 - 4. srpna 2004 (demise 1. července 2004)

- Koaliční vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, která měla ve Sněmovně nejtěsnější většinu 101 poslance.

 

Vláda Stanislava Grosse (ČSSD)

- 26. července 2004 - 25. dubna 2005 (demise)

- Druhá vláda koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Vnikla po demisi Špidlova kabinetu.

 

Vláda Jiřího Paroubka (ČSSD)

- 25. dubna 2005 - 4. září 2006 (demise 16. srpna 2006)

- Třetí vláda koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, která vznikla po demisi Grossovy vlády.

 

První vláda Mirka Topolánka (ODS)

- 16. srpna 2006 - 9. ledna 2007 (demise 11. října 2006)

- Menšinový kabinet složený z ministrů ODS a nestraníků nezískal důvěru Sněmovny a musel podat demisi.

 

Druhá vláda Mirka Topolánka (ODS)

- 8. listopadu 2006 - 8. května 2009 (demise 26. března 2009)

- Koaliční vláda ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Na počátku měla ve Sněmovně pouze 100 poslanců a důvěru získala díky dvěma poslancům zvoleným za ČSSD. Koncem března 2009 Sněmovna vládě vyslovila nedůvěru a kabinet podal demisi.

 

Vláda Jana Fischera (nestraník)

- 8. května 2009 - 13. července 2010 (demise 25. června 2010)

- Vláda nestraníků, jejímž úkolem byla správa země do předčasných parlamentních voleb na podzim 2009, vzhledem k jejich nekonání do řádných voleb 2010. Ministry do ní navrhly ODS, ČSSD a Strana zelených.

 

Vláda Petra Nečase (ODS)

- od 13. července 2010 - 10. července 2013 (demise 17. června 2013)

- Koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV). Posledně zmíněná strana v dubnu 2012 vypověděla koaliční smlouvu, ale její ministři ve vládě zůstali a nadále v ní působili pod hlavičkou strany LIDEM - liberální demokraté. Premiér podal demisi kvůli skandálu ředitelky svého kabinetu Jany Nagyové (nyní Nečasové), která čelí obvinění z organizování zneužití pravomoci úřední osoby a podplácení.

 

Vláda Jiřího Rusnoka (nestraník)

- od 10. července 2013 - 29. ledna 2014 (demise 13. srpna 2013, šest dní poté, co vládě Sněmovna nevyjádřila důvěru, vláda ale byla u moci až do 29. ledna 2014)

- Úřednický kabinet, ve kterém zasedlo kromě nestraníků také několik ministrů s přerušeným členstvím v ČSSD. Kabinet vznikl z vůle prezidenta Miloše Zemana i přes nesouhlas politických stran zastoupených ve Sněmovně. Nezískal důvěru poslanců.

 

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD)

- od 29. ledna 2014 (premiér dnes kvůli nejasnostem kolem ministra financí Andreje Babiše (ANO) podá prezidentovi demisi, s ním končí i celá vláda)

- Po předčasných volbách v říjnu 2013 se sice poměrně rychle utvořila většinová koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, i tak ale trvalo čtvrt roku, než prezident jmenoval kabinet. Šéf sociálních demokratů Sobotka se premiérem stal 17. ledna, jeho vládu jmenoval prezident 29. ledna. Důvěru ve Sněmovně nová vláda získala 18. února.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.7 + 0.5) *

Zpět na přehled