Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 18. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vizitky předsedy ÚOHS Petra Rafaje a ředitele Kapsche Karla Feixe

Vizitky předsedy ÚOHS Petra Rafaje a ředitele Kapsche Karla Feixe

Vizitky předsedy ÚOHS Petra Rafaje a ředitele Kapsche Karla Feixe

7.3.2019 14:17, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitky předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje a ředitele Kapsche Karla Feixe, které podle serveru Novinky.cz policie podezírá z korupce, a výběr informací o rozhodování ÚOHS ohledně nového provozovatele mýtného systému v Česku:

 

Petr Rafaj (57)

---------------

- Předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je od 9. července 2009, pro druhé funkční období ho prezident Miloš Zeman jmenoval v červnu 2015.

- Rafajovo setrvání ve funkci navrhla v květnu 2015 vláda. U vlády prošel většinou jediného hlasu, prosadila ho hlavně ČSSD, od které měl nominaci i v roce 2009. V květnu 2015 pro něj nehlasoval ani jeden ministr za ANO a zdržela se dvojice ministrů KDU-ČSL. Podle Lidových novin nebyl s Rafajem spokojen ani Zeman. Na počátku dubna 2015 kritizoval činnost ÚOHS pod Rafajovým vedením ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). "Činnost ÚOHS v oblasti hospodářské soutěže byla jedním slovem katastrofální," prohlásil Pelikán. Podle něj výše pokut uložených úřadem za porušení hospodářské soutěže v předchozích šesti letech, kdy už v čele úřadu stál Rafaj, výrazně klesla. Antimonopolní úřad na Pelikánovu kritiku reagoval prohlášením, že jeho činnost za Rafajova působení byla efektivnější než v minulosti.

- Před zvolením do čela ÚOHS byl Rafaj v letech 2002 až 2009 poslancem za ČSSD. Členem sociální demokracie byl od roku 1997, členství ve straně ukončil v souvislosti s nástupem do čela ÚOHS.

- Rafaj se narodil 23. června 1961 ve Valašském Meziříčí. Vystudoval Hornicko-geologickou fakultu Vysoké škole báňské v Ostravě. Poté pracoval jako stavbyvedoucí v podniku Silnice Ostrava a jako ekonomický ředitel firmy JEWA Export-Import.

- V minulosti byl také místostarostou Frýdku-Místku (1998-2002) a zastupitelem Moravskoslezského kraje (2000-2002).

 

Karel Feix (67)

---------------

- Feix je generální ředitel dceřiné společnosti Kapsch v České republice již od roku 1991. Podle internetových stránek společnosti v roce 2005 sehrál klíčovou roli při získání, implementaci a dodávce národního elektronického mýtného systému v ČR.

- Podle obchodního rejstříku je Feix jednatelem společností Kapsch Telematic Services spol. s r.o., Kapsch TrafficCom Construction & Realization spol. s r.o. a Kapsch CarrierCom s.r.o.

- Před příchodem do Kapsche pracoval Feix ve společnosti Český Telecom, kde měl na starosti digitalizaci.

- Feix se narodil 4. srpna 1951. Vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze. Poté pracoval v různých telekomunikačních firmách, například u společnosti Ericsson ve Švédsku.

 

Průběh rozhodování ÚOHS ohledně nového provozovatele mýtného:

-------------------------------------------------------------

7. ledna 2016 - ÚOHS zrušil zakázku ministerstva dopravy (MD) na poradenství při výběru provozovatele. V dubnu ÚOHS rozhodnutí potvrdil.

28. srpna - MD uzavřelo dodatek s Kapschem o pokračování správy mýtného, maximálně na tři roky za 5,27 mld. korun.

23. září 2016 - Společnost SkyToll (mj. výběrčí mýta na Slovensku) se obrátila na ÚOHS kvůli prodloužení smlouvy mezi státem a firmou Kapsch. V listopadu ÚOHS stížnost zamítl.

25. října 2016 - MD dostalo od ÚOHS za prodloužení smlouvy s Kapschem pokutu milion korun.

6. března 2017 - ÚOHS zamítl rozklad společnosti SkyToll, společnost v květnu podala proti rozhodnutí ÚOHS žalobu.

15. června 2017 - MD vypsalo tendr na nového správce mýtného systému.

24. listopadu 2017 - ÚOHS vydal předběžné opatření v tendru, MD nesmělo s vítězem výběrového řízení podepsat smlouvu. Kapsch už dříve upozornil, že uchazeči nedostali stejné podklady.

7. února 2018 - ÚOHS zahájil na podnět Kapsche již třetí správní řízení s MD; firma zpochybnila neutralitu výběrového řízení.

6. března 2018 - ÚOHS zamítl rozklad MD na zrušení předběžného opatření, kterým ÚOHS zakázal podepsat smlouvu s vítězem.

11. dubna 2018 - Vítězem tendru vyhlásilo MD konsorcium firem SkyToll a CzechToll, dle MD podaly nejvýhodnější nabídku.

25. dubna 2018 - Kapsch podal námitky proti výsledkům tendru. Zadání bylo podle něj v mnoha ohledech nejasné.

9. května 2018 - ÚOHS zrušil výběr vítěze tendru. Úřad dospěl k závěru, že zadavatel porušil zákon o zadávání veřejných zakázek.

23. srpna 2018 - ÚOHS rozhodl, že znovu přezkoumá zadávací řízení na mýtný systém. Předseda úřadu Rafaj zrušil prvoinstanční rozhodnutí, jež v květnu zrušilo výběr vítěze tendru.

20. září 2018 - V novém prvoinstančním rozhodnutí ÚOHS zamítl námitky Kapsch a řízení zastavil. MD následně uzavřelo kontrakt na deset let s konsorciem CzechToll a SkyToll. Kapsch následně podal rozklad.

25. září 2018 - Kapsch podal k ÚOHS návrh na zákaz plnění smlouvy s konsorciem CzechToll/SkyToll. Podle Kapsche je smlouva neplatná, protože nadále platí předběžné opatření ÚOHS.

10. prosince 2018 - ÚOHS zamítl stížnost Kapsche. MD podle úřadu neporušilo jeho nařízení, když uzavřelo smlouvu s CzechToll/SkyToll.

17. prosince 2018 - Předseda ÚOHS Rafaj zastavil řízení o čtyřech námitkách Kapsch proti rozhodnutí ÚOHS ohledně tendru.

23. února 2019 - Lidové noviny uvedly, že firma Kapsch podala ke Krajskému soudu v Brně žalobu proti postupu ÚOHS při výběru nového provozovatele mýtného systému.

26. února 2019 - Předseda ÚOHS Rafaj rozhodl, že smlouva mezi MD a Czech Toll/Sky Toll je platná. Potvrdil tak prosincové rozhodnutí a zamítl rozklad, který proti němu podal Kapsch. Kapsch v reakci uvedla, že se kvůli rozhodnutí antimonopolního úřadu o mýtném tendru obrátí na soud.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (24.9 + 7.7) *

Zpět na přehled