Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 18. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vizitky pekárenských společností Penam a United Bakeries

Vizitky pekárenských společností Penam a United Bakeries

Vizitky pekárenských společností Penam a United Bakeries

29.5.2019 14:00, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitky pekárenských společností Penam a United Bakeries (společnost Agrofert může dle rozhodnutí ÚOHS prostřednictvím své firmy Penam koupit pekárny United Bakeries):

 

Penam

-----

- Pekárenská společnost patřící do koncernu Agrofert, který vložil premiér Andrej Babiš (ANO) do svěřenských fondů, má sídlo v Brně, ředitelství má také v Herinku u Prahy.

- Společnost vznikla v roce 1992, když se 12 mlynárenských a pekařských společností sloučilo pod hlavičkou firmy TERO Rosice. V roce 2000 se přejmenovala na Penam. Od roku 2004 společnost patří do skupiny Agrofert Holding.

- Firma má v současnosti 11 pekáren a čtyři mlýny převážně na Moravě. Předloni zavřela pekárnu Hepek v Brně. Dceřiné firmy má i na Slovensku (od roku 2006) a v Maďarsku (od roku 2010).

- Společnost zaměstnává přes 1800 lidí.

- Tržby Penamu předloni vzrostly o 100 milionů korun na 3,6 miliardy, zisk se mírně snížil na 106 milionů.

- Podle dřívějších vyjádření agrárního analytika Petra Havla ovládá Penam zhruba 30 procent českého trhu, v některých segmentech ještě víc, United Bakeries kolem 15 procent. Jde tak podle něj o jedničku a dvojku na českém trhu.

- Penam loni v říjnu oznámil nákup jediného akcionáře českého výrobce pečiva United Bakeries. Nákup poté posuzoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který dnes informoval, že holding Agrofert může prostřednictvím své firmy Penam koupit pekárny United Bakeries, musí ale prodat několik svých závodů, aby nebyla narušena hospodářská soutěž.

- Klíčovou událostí pro plánovanou transakci bylo to, že United Bakeries loni v létě stáhla od Nejvyššího soudu své dovolání v případu nedokončené fúze s koncernem Agrofert. Pekárny se tehdy definitivně vzdaly boje o stomilionovou zálohu na chystané spojení s Agrofertem, kterou mu nyní musí vrátit i s úroky. Předloni v dubnu o tom pravomocně rozhodl Vrchní soud v Praze. Agrofert požadoval zpět zálohu, kterou zaplatil v souvislosti s plánovanou fúzí Penamu s United Bakeries. Obchod ale nakonec uzavřen nebyl. Transakci sice schválil ÚOHS, v roce 2012 ji ale odmítl schválit slovenský antimonopolní úřad. Nyní Agrofert kupuje pouze českou společnost.

 

United Bakeries

---------------

- Skupina United Bakeries sídlící v Praze vznikla v roce 2006 spojením největších českých skupin Delta Pekárny (1991) a Odkolek, založené v roce 1850 Františkem Serafinem Odkolkem.

- V lednu 2017 pekárny United Bakeries definitivně ovládla prostřednictvím svých firem lucemburská rodinná společnost Moulins de Kleinbettingen, která již dříve část akcií držela a která byla založena v Lucembursku v roce 1704. Dříve pekárny ovládali skrze lucemburskou firmu European United Bakeries zakladatelé společnosti, bratři Jaroslav (zemřel v roce 2014) a Marko Paříkovi.

- Kromě ČR působila v minulosti i na Slovensku a v Maďarsku.

- United Bakeries za rok 2017 vykázala tržby 2,2 miliardy korun, má více než 1000 zaměstnanců.

- Firma má v současnosti 13 pekáren v různých částech ČR.

- V roce 2003 dostaly společnosti Delta Pekárny, OK Rest (dříve Odkolek) a Penam od ÚOHS pokutu za kartel v celkové výši 120 milionů korun. ÚOHS později pokutu snížil na 52,8 milionu korun. Loni v prosinci Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti těchto pekárenských firem, vleklá kauza, která od přepadové kontroly provedené roku 2003 opakovaně zaměstnávala antimonopolní úřad a české i evropské soudy, tak nejspíš skončila. ÚS označil stížnosti za zjevně neopodstatněné. Nejvyšší pokutu, 24,8 milionu korun, dostaly Delta Pekárny. OK Restu úřad vyměřil sankci 14,8 milionu korun, Penamu 13,2 milionu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (23.4 + 46.4) *

Zpět na přehled