Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 22. 9. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vizitky firem, které podaly přihlášku na provoz mýtného v ČR

Vizitky firem, které podaly přihlášku na provoz mýtného v ČR

Vizitky firem, které podaly přihlášku na provoz mýtného v ČR

24.8.2017 17:51, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitky firem, které podle informací ČTK podaly nabídku na desetiletou správu mýtného systému v ČR po roce 2019 (řazeno abecedně):

 

CzechToll

---------

- Společnost podle obchodního rejstříku vznikla letos 2. srpna. Společníkem je firma PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Jednateli firmy s milionovým základním jměním jsou Robert Ševela a Jan Harrer. Předmětem činnosti je správa vlastního majetku. Ševela dříve pracoval pro slovenskou společnost SkyToll, která se tendru rovněž účastní a s níž by se CzechToll měl podle dnešních informací nového tendru účastnit.

- Skupina PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, pojišťovnictví, nemovitosti, zemědělství až po biotechnologie. Působí v Evropě, Rusku, Asii a USA. V ČR vedle akvizice v telekomunikacích působí v oblasti bankovnictví a finančních služeb, v realitách či biotechnologiích.

 

Kapsch

------

- Rakouskou firmu založil v roce 1892 Johann Kapsch, sídlí ve Vídni. Společnost nyní řídí zakladatelův pravnuk Georg Kapsch.

- Ke třem hlavním sférám činnosti společnosti patří podniková komunikační infrastruktura (Kapsch BusinessCom), veřejné telekomunikační sítě (Kapsch CarrierCom) a dopravní systémy (Kapsch TrafficCom), které se na tržbách podílejí z 58 procent.

- V dnešní době má firma Kapsch kolem 50 poboček v Evropě, Austrálii, Severní Americe, Latinské Americe, na Blízkém východě, v Asii a v Jižní Africe.

- V ČR mýtné vybírá od roku 2007. Dodavatele a současného správce mýtného systému vybralo ministerstvo dopravy 21. listopadu 2005. Kapsch nabídl až třetí nejnižší cenu a v ČR používá mikrovlnnou technologii, kdy se pohyby kamionů zaznamenávají pomocí senzorů na mýtných branách.

- Na vybírání mýtného se celoplošně či jen v určitých částech podílí kromě ČR také v Rakousku, Polsku, Austrálii, Indii, Jižní Africe nebo v USA.

- V uplynulém fiskálním roce, který skončil letos v březnu, činily tržby společnosti, 1,1 miliardy eur, zisk před úroky, daněmi a odpisy (EBITDA) činil 68 milionů eur. Společnost zaměstnává přes 6800 lidí.

- V novém tendru bude firma spoléhat na své současné subdodavatele - operátora O2 a banku ČSOB.

- Letos v červnu bylo oznámeno, že Kapsch chce státu prodat svůj mýtný byznys v Česku. Návrh na prodej předložil Kapsch ministerstvu dopravy loni v listopadu, v současnosti, po vyhlášení nového tendru, firma návrh prezentuje jako řešení pro případ, že by soutěž na nového provozovatele nevyšla. Stát by se tím rovněž zbavil závislosti na externím správci mýta, uvedl Kapsch v tiskové zprávě.

 

SkyToll

-------

- Slovenská firma SkyToll byla založena v listopadu 2008, o rok později vyhrála tendr na zhotovení a provoz systému elektronického výběru mýtného na Slovensku, které vybírá od roku 2010. SkyToll vyhrál tendr díky tomu, že v soutěži zůstal po vyloučení ostatních zájemců sám, což kritizovala i Evropská komise. Společnost používá na Slovensku satelitní technologii.

- Spuštění provozu provázely protesty dopravců. Ti si stěžovali mimo jiné na to, že jim systém účtuje poplatky za jízdu po souběžných nezpoplatněných silnicích nižších tříd.

- Firmu založili členové konsorcia Ibertax - SanToll. Vítězné konsorcium pod vedením francouzské společnosti Sanef uspělo v soutěži s nabídkou asi 829,8 milionu eur. Na financování spuštění mýtného projektu v zemi se prostřednictvím svých bank podílely skupiny PPF a J&T.

- V roce 2012 SkyToll ovládl český podnikatel Petr Syrovátko. Prostřednictvím společnosti Sevenra N.V. koupil 90procentní podíl ve firmě Ibertax, která je většinovým akcionářem provozovatele systému SkyToll.

- Na Slovensku její systém pokrývá 17.700 kilometrů dálnic a silnic. Předsedou představenstva a generálním ředitelem je Matej Okáli. V uplynulém roce společnost utržila 75,43 milionu eur, zisk činil 16,6 milionu.

- Loni se SkyToll obrátila na ÚOHS kvůli prodloužení smlouvy mezi státem a firmou Kapsch. Ministerstvo dopravy podle ní mimo jiné porušilo zákon při vedení jednacího řízení bez uveřejnění i při samotném podpisu smlouvy s Kapschem. Úřad to odmítl.

- Loni Skytoll prodal skupině J&T svou českou dceřinou firmu, prostřednictvím které se uchází o výběr mýtného v Česku. Nový vlastník odvolal z pozice jednatele firmy Roberta Ševelu a jmenoval jím Dušana Palcra, který je i místopředsedou představenstva skupiny J&T. Ve firmě Skytoll CZ nyní působí jako společník firma J&T IB and Capital Markets, jejímž jediným akcionářem je J&T Banka, v jejímž čele stojí Patrik Tkáč. Jeho kariéra je spjata především s finanční a investiční skupinou J&T, kterou kdysi spoluzakládal.

- Podle dnešních informací by se SkyToll měl zúčastnit nového tendru na mýtné v ČR jako člen konsorcia s nově vzniklou společností CzechToll ze skupiny PPF.

- Tkáčova kariéra v byznyse se také prolíná s jedním z nejvlivnějších podnikatelů v ČR Danielem Křetínským, se kterým kontroluje mediální koncern Czech Media Invest a se kterým v minulosti (ještě s investory spojenými s J&T holding) vlastnil například Energetický a průmyslový holding. Podíl v holdingu měl dříve také Kellner. Skupina J&T rovněž v roce 2004 ovládla fotbalový klub Sparta Praha, jejímž majitelem je nyní Křetínský.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (19.4 + 18.8) *

Zpět na přehled