Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vítězem předčasných voleb v Česku bude Zeman, soudí německý tisk

Vítězem předčasných voleb v Česku bude Zeman, soudí německý tisk

Vítězem předčasných voleb v Česku bude Zeman, soudí německý tisk

21.8.2013 10:22, Zdroj: ČTK

Berlín - Ať už předčasné volby v Česku dopadnou jakkoli, jejich vítězem bude prezident Miloš Zeman. Shodují se na tom dnes německé deníky. Předpokládaným úspěchem levice podle nich hlava státu ještě posílí svou moc. Podle listu Badische Zeitung je jedinou dobrou zprávou to, že Zeman nemá autoritářské ambice jako například maďarský nebo rumunský premiér. Co se však množství korupce a skandálů na politické scéně týče, je na tom podle tohoto regionálního listu málokterá země střední a východní Evropy hůř než Česko.

Podle deníku Die Welt podzimní předčasné volby sice nejspíš vyhraje ČSSD, skutečným vítězem ale bude Zeman. "U sociálních demokratů má v současnosti hlavní slovo Zemanovo křídlo. Šanci dostat se poprvé do parlamentu má prezidentova strana SPOZ. Sociální demokraté mohou sestavit vládu jen s větší či menší otevřenou podporou Zemanovy strany a komunistů, kteří by byli prezidentovi také poslušní," soudí Die Welt.

Podle listu Rheinische Post plánuje Zeman po volbách vytvořit "něco na způsob prezidentské republiky s jemu povolnou levicovou většinou v parlamentu". K ní patří i komunisté, kteří by se tak dostali k vládě poprvé od roku 1989, připomíná deník. "To, že komunisté stále lpí na své staré ideologii, prezidenta ani trochu netrápí," dodal Rheinische Post.

Podle Badische Zeitung úterní rozpuštění Poslanecké sněmovny politické problémy České republiky nijak nevyřešilo. "Naopak, drama začíná teprve teď, jak ukazuje pohled na strany, které půjdou do voleb," konstatuje list vycházející na jihozápadě Německa.

ODS se podle jeho komentátora po korupčních skandálech nachází ve volném pádu, u sociálních demokratů zas podle něj není jasné, kdo je vede. Pokud se ČSSD dostane k vládní odpovědnosti, bude se pravděpodobně opírat o "znovu posílené zatvrzelé komunisty, kteří se stále nesmířili s politickým převratem - sametovou revolucí v roce 1989". V předčasných volbách se podle Badische Zeitung mohou navíc radovat i různé menší a protestní strany. Vyšším nárokům podle něj dostojí pouze TOP 09.

"Díky tomu všemu bude pro populistického prezidenta Miloše Zemana snadné rozšiřovat si svou moc," domnívá se list. Poslanci a politické strany v Česku jsou si podle něj ale sami vinni, že ztrácejí vliv. "Politická scéna v Praze je tak zamořená korupcí a skandály jako skoro žádná jiná demokracie ve východní Evropě. A to už něco znamená, když se podíváme na Rumunsko, Bulharsko nebo Maďarsko," poznamenává Badische Zeitung.

Česko je přesto ve srovnání s nimi podle listu "v pozitivním ohledu výjimkou". "Zeman sice usiluje o moc, stále je ale notně vzdálen autoritářským ambicím Viktora Orbána v Budapešti nebo Viktora Ponty v Bukurešti," soudí deník. Zeman totiž podle něj ani nemá možnosti jako maďarský či rumunský premiér.

V českém parlamentu podle listu nikdy nevznikne dvoutřetinová většina, na to je česká společnost příliš pluralistická. "Češi také věří ve všechno jiné než v autoritu. Spíše mají sklon k anarchii," konstatuje Badische Zeitung, podle něhož by Češi "mocichtivého diktátora z Pražského hradu hnali, ať už by pocházel z levice jako Zeman, nebo z pravice jako před ním Václav Klaus". "To je uklidňující, neboť politický vývoj v srdci kontinentu se dotýká celé Evropské unie," míní deník.

Zemanovy vnitropolitické mocenské hrátky tak podle něj představují pro Evropu jen malé nebezpečí. Za mnohem větší problém považuje českou euroskepsi, která podle něj dokládá i nechuť k přijetí společné evropské měny. Ta podle listu nesouvisí jen s nepopularitou eurozóny kvůli krizi. "Čechy mnohem více pronásleduje pocit, že není dobré dělat s ostatními národy společné věci. Lze tomu říkat láska ke svobodě. Může se to ale také nazvat česká zatvrzelost, nebo dokonce omezenost," uzavírá Badische Zeitung.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.3 + 25.3) *

Zpět na přehled