Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Víc než dvě pětiny Čechů nevěří tomu, že se Sněmovna rozpustí

Víc než dvě pětiny Čechů nevěří tomu, že se Sněmovna rozpustí

Víc než dvě pětiny Čechů nevěří tomu, že se Sněmovna rozpustí

18.8.2013 17:24, Zdroj: ČTK

Praha - Přes dvě pětiny Čechů a Češek nevěří tomu, že se Sněmovna rozpustí. Téměř polovina lidí přitom chce, aby předčasné volby byly co nejdřív. Kandidování nynějších ministrů ale vadí 48 procentům dotázaných. Návrat Václava Klause do politiky si nepřejí skoro tři čtvrtiny lidí. Podle 53 procent dospělých Rusnokův kabinet neplní slib, že bude vládou odborníků. Skoro dvě třetiny respondentů míní, že by neměl dělat žádné důležité změny. Vyplývá to z průzkumu agentur Median a STEM/MARK pro Českou televizi.

O rozpuštění Sněmovny vůbec nepochybuje pětina dotázaných. Dalších 36 procent lidí si myslí, že se potřebných 120 hlasů spíš najde. Téměř každý třetí ale míní, že se to spíš nepodaří. Určitě se dolní komora nerozpustí podle 13 procent Čechů a Češek. Podle Daniela Prokopa z agentury Median je důvěra lidí v politické sliby po uplynulých měsících poměrně nízká. Víc politikům věří sympatizanti stran, které hlasování o rozpuštění vyvolaly - ČSSD, KSČM a TOP 09.

Co nejdřív by k volbám chtělo jít 49 procent dotázaných. Rádi by se k volebním urnám vypravili v říjnu. Do poloviny listopadu by předčasné volby měly být podle 27 procent lidí, do konce roku podle 21 procent. Rychlé uspořádání voleb si přejí hlavně starší lidé s levicovou orientací a nižším vzděláním z menších měst. Podle Prokopa doplatili nejvíc na krizi, takže si přejí změny.

Rusnokova vláda, která je v demisi, by podle 64 procent Čechů a Češek nic důležitého podnikat neměla. Určitě by neměla nic zásadního rozhodovat podle 35 procent dotázaných. Naopak podle 14 procent respondentů významné změny určitě dělat může. Prokop uvedl, že vládu podporuje mnohem méně lidí než před hlasováním o důvěře.

Podle 53 procent lidí Rusnokův kabinet nenaplňuje slib, že bude kvalitní a odbornou vládou. Za takovou ji rozhodně považuje jen devět procent Čechů a Češek. Jako vládu odborníků ji naopak určitě nevidí 22 procent dotázaných. Podle Prokopa negativní postoj není možné chápat ale jen jako kritiku kabinetu. Je to prý také povzdechnutí, že vláda nemůže sliby plnit, protože nedostala důvěru. Lepší obraz má mezi levicovějšími, staršími voliči s nižšími příjmy.

Kandidaturu nynějších ministrů ve volbách vidí jako problém 48 procent lidí. Nevadí to 44 procentům dotázaných, hlavně voličům ČSSD a KSČM. "Mezi pravicovými voliči je to vnímáno dost negativně. Nabízí se otázka, zda to pomůže levici či nakolik to může mobilizovat pravicové voliče," uvedl Prokop. Podle něj by se tak mohl vést souboj proti "překreslování politické mapy Milošem Zemanem".

Někteří politici ODS, která je v krizi, volají po návratu Václava Klause. Na vrcholném postu by ho rádo vidělo ale jen osm procent lidí. V méně významné roli si ho dokáže představit 18 procent dotázaných. Celkem 72 procent voličů si ale jeho návrat do politiky nepřeje. Ze současných sympatizantů občanských demokratů Klause zpět nechce polovina. "To hovoří proti příběhu, že by mohl Václav Klaus pozvednout stranu z popela a dostat ji na nějaký volební zisk," uvedl Prokop. Klause by v politice chtěla mít čtvrtina Čechů a Češek. Podle Prokopa je to stejná podpora, na jakou spadl jako prezident po lednové amnestii.

Průzkum se konal uprostřed týdne. Zapojilo se do něj 1400 lidí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (37.1 + 5.3) *

Zpět na přehled