Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vězeňská služba se odvolala k ÚOHS kvůli telefonování vězňů

Vězeňská služba se odvolala k ÚOHS kvůli telefonování vězňů

Vězeňská služba se odvolala k ÚOHS kvůli telefonování vězňů

13.2.2017 14:14, Zdroj: ČTK

Praha - Vězeňská služba se odvolala proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který jí zakázal plnit smlouvu na telefonování vězňů. ČTK to sdělila mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová. Na odvolání upozornil server Česká justice. Vězeňská služba chtěla novou smlouvou zajistit co nejnižší ceny telefonování vězňů a od změny si slibovala snížení počtu nelegálně držených mobilních telefonů ve věznicích.

Zakázku na telekomunikační služby, které několik posledních let poskytovala O2, získala loni švédská Telia prostřednictvím společnosti BVfon Czech Telecommunication s výrazně nižší nabídnutou cenou volání. O2 a další neúspěšný uchazeč M-Communications způsob výběru zpochybnily. Upozornily mimo jiné na to, že cena 1,62 koruny za minutu platí pouze pro volání v ČR, zatímco oni nabídli jednu cenu pro volání v ČR i do zahraničí.

Vězeňská služba, která je ze zákona povinna volání vězňům zajistit, bude muset podle České justice vypsat zakázku malého rozsahu, aby pokryla volání vězňů, než se situace vyřeší. Současný provozovatel O2 bude službu provozovat do konce dubna, dodal server.

Podle předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje Vězeňská služba porušila zákon, když vybrala dodavatele v koncesním řízení malého rozsahu bez uveřejnění oznámení o jeho zahájení. "Předpokládaný příjem koncesionáře však v tomto případě přesahuje 20 milionů korun, koncesní řízení tedy mělo být zahájeno oznámením o jeho zahájení," uvedl Rafaj. Kdyby bylo řízení vypsáno správně, mohlo se ho účastnit více firem, dodal.

Vězni nyní telefonují na základě svých žádostí v průměru jednou až dvakrát týdně z automatu umístěného ve vyhrazené místnosti, kam je musí dozorce odvést, po celou dobu tam být s nimi a poté je zase doprovodit zpět. Za jeden interval platí odsouzení 15 korun, přičemž u hovorů do mobilních sítí trvá interval minutu a u pevných linek tři minuty.

Nově měla stát minuta volání z věznice včetně DPH dvě koruny. Cena měla být účtována po vteřinách, odsouzený by tak platil jen za dobu, kterou skutečně provolá, nikoliv za každý započatý interval. Platit měli prostřednictvím karty, kterou si koupí a nabijí přímo ve věznici. Na každé kartě by si vězeň předvolil maximálně pět čísel na své blízké, nemohl by tedy telefonovat kamkoli. Kvůli bezpečnosti měly být všechny hovory s výjimkou telefonátů advokátům nadále monitorovány, nově to měl ale dělat automat. Změny se měly dotknout jen odsouzených, nikoli vazebně stíhaných obviněných, kterým musí telefonování schválit policie, aby nemohli ovlivňovat svědky.

Vězeňská služba loni za mřížemi odhalila přes 300 mobilů. Lidé se je snaží do věznic propašovat například v tělních otvorech nebo v plenkách dětí, které přijedou na návštěvu. Vězni pak telefony ukrývají třeba v knihách, podrážkách od bot, mycích houbách nebo v násadách od smetáků.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.8 + 37.8) *

Zpět na přehled