Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Veverka se kvůli zveřejnění svého jména v kauze Promopro odvolal

Veverka se kvůli zveřejnění svého jména v kauze Promopro odvolal

Veverka se kvůli zveřejnění svého jména v kauze Promopro odvolal

7.4.2012 11:19, Zdroj: ČTK

Spor ministerstva financí a Libora Veverky kvůli zveřejnění jeho jména v souvislosti se spornou zakázkou pro firmu Promopro během českého předsednictví EU projedná pražský vrchní soud. Veverka, jehož žalobu na ministerstvo pražský městský soud v lednu zamítl, se odvolal. ČTK to řekla mluvčí soudu Martina Lhotáková.Veverka se domáhá omluvy a půl milionu korun za to, že bylo loni v únoru na tiskové konferenci ministerstva k výsledkům vyšetřování finančního analytického útvaru týkající se kauzy Promopro podle něho v rozporu se zákonem zveřejněno jeho jméno a příjmení.

Na tiskové konferenci například zaznělo, že Veverka má dispoziční právo ke všem účtům v Rakousku, kam prý odešla část ze sporného plnění 240 milionů Kč. Asi 135 milionů korun skončilo podle ministerstva v Rakousku na účtu firmy Deeside Service Solutions, odkud peníze odcházely na další rakouské účty.

"Peníze nešly rakouským subdodavatelům, ale blízkému spolupracovníkovi a společníkovi pana Veselého," uvedl tehdy ministr. Podle ministerstva financí je Veverka nepochybně propojen s majitelem firmy Promopro Jaroslavem Veselým, oba také společně figurují v několika současných i zaniklých společnostech.

Uveřejnění informací však bylo podle soudkyně Jaroslavy Lobotkové ve veřejném zájmu. Příjmy, které plynuly z úřadu vlády pro firmu Promopro, byly opakovaně středem pozornosti. Proto i uveřejnění jakékoli další informace, tedy i zveřejnění Veverkova jména, bylo podle soudkyně ve veřejném zájmu.

Veverkova právní zástupkyně Martina Jankovská přitom ve své řeči před soudem argumentovala tím, že ministerstvo porušilo nejen princip presumpce neviny, ale i povinnost mlčenlivosti, kterou jsou jeho zaměstnanci v těchto případech povinni dodržovat. "Tisková konference byla připravena, aby se stala soustem pro média (...). Vzbudila dojem, že je žalobce trestně odpovědný," podotkla v lednu právnička.

Lobotková však označila za nesporné, že Veverka má dispoziční právo k účtům v Rakousku, i to, že je nejméně přes jednu společnost propojen s Veselým. To je možné zjistit z obchodního rejstříku. Podle ní nikdy nikde nezaznělo, že by byl Veverka trestně stíhán. Uvedla také, že i formulace ministra financí Miroslava Kalouska, že se "jednalo o zlodějinu", byla přiměřeným hodnocením.

Zakázkou úřadu vlády pro firmu PROMOPRO spol. s r.o. se zabývá protikorupční policie. Zatím však v případu nepadlo žádné obvinění. Společnost získala kontrakt na zajištění audiovizuální techniky během předsednictví bez výběrového řízení. Úřad vlády již dříve uvedl, že firmě za tyto služby zaplatil téměř 551 milionů korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.5 + 40.6) *

Zpět na přehled