Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČTK: Většina lidí z oboru rezignaci šéfa Lesů ČR přivítala

ČTK: Většina lidí z oboru rezignaci šéfa Lesů ČR přivítala

ČTK: Většina lidí z oboru rezignaci šéfa Lesů ČR přivítala

13.11.2012 18:10, Zdroj: ČTK

Praha - Většina lidí z lesnicko-dřevařského oboru i ekologové dnešní rezignaci generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky Svatopluka Sýkory přivítala, zjistila dnes v anketě ČTK. Celé odvětví teď s napětím očekává výběr Sýkorova nástupce.


Sýkora podnik, kterému patří polovina lesů v zemi, vedl od 1. ledna 2009. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) zatím vedením firmy pověří jednoho ze Sýkorovi podřízených ředitelů. Do poloviny prosince by ministerstvo mělo vypsat otevřené výběrové řízení na ředitele LČR.

"I když očekávaně, přesto pozdě. Za špatně vykonanou práci mu rozhodně děkovat nebudeme. Obáváme se ale, že jde o v zákulisí předem dohodnutý plán, za nímž stojí mimo jiné aktéry i pan (Ivo) Rittig," řekl ČTK dlouhodobě nejhlasitější kritik vedení LČR, prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů (AČMD) Zdeněk Valný. Podle Valného by mělo odstoupit kompletní vedení státního podniku i dozorčí rada v čele s ekonomem Miroslavem Zámečníkem.

Rittig je známý pražský lobbista, mimo jiné spojovaný s vyváděním peněz z pražského dopravního podniku. Podle médií má blízko k ministru zemědělství Petru Bendlovi.

"Z pohledu zpracovatelů je pro nás klíčová stabilita v lesnicko-dřevařském sektoru. Pokládáme za důležité, aby ministr zemědělství bez zbytečných průtahů jmenoval nového generálního ředitele, který se svým managementem zajistí kontinuitu všech činností v Lesích ČR," uvedl výkonný ředitel Asociace dřevozpracujících podniků Patrik Mlynář.

Podle šéfredaktora odborného lesnického časopisu Lesnická práce Jana Příhody většina lidí z oboru i zaměstnanců LČR Sýkorovo odstoupení vítá. Sýkorovi se na jednu stranu podařilo zavést některé tržní a ekonomické mechanismy do fungování podniku. "Na druhou stranu jednoznačných neúspěchem byla destabilizace celého oboru způsobená velmi tvrdým tlakem na maximalizaci zisku a téměř nulovou ochotou jednat se zástupci oboru," podotkl Příhoda. "Klíčovou otázkou bude, kdo Sýkoru nahradí," dodal. Nový šéf LČR by podle něj měl být odborník s lesnickým vzděláním a manažerskými zkušenostmi, ne politiky dosazená figura.

"Považujeme to za nejhorší éru v historii Lesů České republiky," uvedl Jaromír Bláha z ekologické organizace Hnutí Duha, podle něhož Sýkorovo šéfování státní firmy spravující polovinu lesů v zemi snese srovnání snad jen s divokým stavem na začátku 90. let minulého století. Tehdy však státní podnik neprovázalo tolik afér s neprůhlednými zakázkami. Ekologové Sýkorovi dlouhodobě vyčítali především výhradně ekonomický pohled na problematiku lesnictví. Nový šéf LČR by měl podle Bláhy více zohledňovat také ekologické hledisko.

Sýkorovo vedení se dostávalo pod stále větší tlak a kritiku. Na jaře Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) oznámil, že při kontrole v LČR zjistil porušení zákona u dvou veřejných zakázek.

Policie podle deníku E15 v zakázkách na informační technologie LČR vyšetřuje, jak skončilo 340 milionů korun z plateb za zakázky u neprůhledných zahraničních firem, jež mají konta ve Švýcarsku. Zakázky LČR řeší i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Hospodářský výsledek firmy se pod Sýkorovým vedením výrazně zvýšil. Letos podnik očekává hrubý zisk 5,5 miliardy korun, loni měl profit 5,28 miliardy Kč. Před Sýkorovým nástupem do funkce měl podnik zisky v řádu stomilionů korun.

Růst zisků Lesy ČR přičítají restrukturalizačnímu programu a novému systému tendrů a prodeje dřeva. Vítězné firmy dělají ve státních lesích pěstební práce a těžbu, dřevo od podniku za cenu dosaženou v soutěži kupují a dál je mohou zpracovávat a prodávat.

Kritici postupu LČR namítají, že spojením soutěže na služby a soutěže na dřevo vzniká neprůhledné prostředí, jež umožňuje vítězství spekulativním nabídkám. Podnik argumentuje tím, že zavedl tržní a transparentní soutěžní podmínky veřejných zakázek, kdy všichni zájemci ceny nabízejí dobrovolně.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (23.6 + 9.0) *

Zpět na přehled