Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vesecká nařídila pokračovat v prověřování kauzy letounů Gripen

Vesecká nařídila pokračovat v prověřování kauzy letounů Gripen

Vesecká nařídila pokračovat v prověřování kauzy letounů Gripen

19.3.2010 13:31, Zdroj: ČTK

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nařídila pokračovat v prověřování kauzy údajné korupce při plánovaném nákupu švédských stíhacích letounů Jas-39 Gripen. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Renata Malinová. Policie případ v minulosti dvakrát odložila. Mluvčí sdělila, že při kontrole, kterou Vesecká nařídila loni v prosinci, se zjistilo, že rozhodnutí o odložení případu bylo nezákonné a předčasné.

Nejvyšší státní zástupkyně tak podle mluvčí nařídila rozsáhlé doplnění dokazování. Mluvčí na dotaz ČTK uvedla, že má jít hlavně o objasnění dalších finančních toků a další výslechy.

"Šetřením provedeným doposud nebylo vyvráceno, že k trestnému jednání mohlo dojít. Dosavadní prověřování bylo zaměřeno pouze na dílčí část jednání zakládajícího podezření z trestného činu a nebyly ani dostatečně využity možnosti vyplývající z mezinárodní justiční spolupráce," uvedla Malinová.

Ministr vnitra Martin Pecina v únoru uvedl, že je skeptický k tomu, že policie kauzu vyšetří. Při prvním šetření, které bylo zahájeno v roce 2002, policie kauzu odložila. Trestný čin se podle tehdejších závěrů detektivů stal, nenašel se ale viník. Podruhé se policisté začali případem zabývat v roce 2007, loni na podzim jej ale opět odložili. Státní zástupkyně o to podle Peciny žádala rok.

Občanští demokraté krok Vesecké vítají. "Já jsem přesvědčen, že je nezbytné tu věc vyšetřit, protože podezření je příliš závažné," řekl ČTK místopředseda ODS Petr Nečas. Sociální demokraté znovuotevření případu respektují. "Trváme na prošetření všech údajných podezření," sdělil ČTK místopředseda strany Bohuslav Sobotka.

Kauza stíhaček se dostala letos v únoru na program jednání sněmovny. Sociální demokraté v debatě tvrdili, že ODS vytažením kauzy jen odvádí pozornost od jiných případů, jako je obří zakázka na likvidaci ekologických škod, opencard nebo předražených infotabulí na dálnici. Občanští demokraté zase zdůrazňovali, že to nebyli oni, kdo pro pořízení gripenů byli, ale sociální demokraté.

Smlouvu o nákupu gripenů schválil v dubnu 2002 tehdejší kabinet premiéra Miloše Zemana (ČSSD). Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu. Po povodních v létě 2002 nová vláda ministerského předsedy Vladimíra Špidly (ČSSD) od záměru nakoupit stíhačky definitivně upustila, protože peníze byly potřeba jinde.

Česko ale nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Smlouvu o pronájmu podepsali zástupci armády v roce 2004. Do Česka gripeny doputovaly v roce 2005 a nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.

S informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy na stíhačky Jas-39 Gripen s Českem přišla v únoru 2007 švédská televize. Padla tehdy zmínka o tom, že by do korupční aféry mohl být zapleten rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly. V 90. letech působil v Česku jako poradce společnosti BAE Systems. Tehdy se prý pokoušel o kontakt se zástupci někdejší české vlády, kteří měli rozhodování o nákupu letounů na starosti.

Britská policie jej kvůli korupci stíhala, společnost BAE Systems se ale dohodla s americkými a britskými úřady na pokutách výměnou za to, že vyšetřování údajné korupce skončí. Zaplatila v přepočtu asi 8,5 miliardy korun. Případ údajných korupčních aktivit zbrojního koncernu BAE Systems se ale znovu dostane před britské soudy. Dvě britské neziskové organizace totiž koncem února podaly u londýnského soudu žádost o přezkoumání mimosoudní dohody, kterou britský protikorupční úřad SFO uzavřel s BAE Systems.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.3 + 9.0) *

Zpět na přehled