Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Veřejné osvětlení a křižovatky v Liberci dál spravuje Eltodo

Veřejné osvětlení a křižovatky v Liberci dál spravuje Eltodo

Veřejné osvětlení a křižovatky v Liberci dál spravuje Eltodo

9.1.2013 16:19, Zdroj: ČTK

Liberec - Veřejné osvětlení i signalizaci na křižovatkách ve stotisícovém Liberci i v novém roce dál spravuje společnost Eltodo-Citelum. Město sice v polovině loňského roku odstoupilo od smlouvy, soud ale předběžným opatřením firmu vrátil zpět. Správu by tak měla zajišťovat až do konečného rozhodnutí. Radnice s tím ale není spokojena a rozhodnutí napadla. Nyní město čeká na rozhodnutí krajského soudu. Novinářům to dnes řekl primátorčin náměstek Lukáš Martin (ČSSD).

Liberecká radnice se loni rozhodla ukončit smlouvu s firmou Eltodo mimo jiné kvůli údajnému nedodání dopravní ústředny, která má řídit provoz křižovatek. Výhrad ale bylo podle primátorky Martiny Rosenbergové (ČSSD) mnohem víc. Firma to však zpochybnila a podala žalobu, žádá, aby soud prohlásil odstoupení od smlouvy za neplatné. "S rozhodnutím soudu nejsme spokojeni, předběžné opatření dává teď firmě prostor napravit nedostatky, které jsme jim vytýkali," řekla Rosenbergová.

Eltodo-Citelum provozuje veřejné osvětlení ve zhruba 80 městech v zemi včetně Prahy. Zakázku na správu osvětlení a křižovatek ve stotisícovém Liberci získala firma v roce 2006 na 15 let. Jednou z podmínek byly investice do modernizace osvětlení a křižovatek dohromady za 169 milionů korun. Do poloviny loňského roku firma ve městě investovala 112 milionů korun a další investice má připravené, sdělil už dříve ČTK ředitel společnosti Václav Chmelík. Podle radnice je ale smlouva pro město nevýhodná a správu si zajistí levněji. Původně chtělo město převzít správu osvětlení už od ledna letošního roku.

Smlouvu města s Eltodem delší dobu kritizovala i opozice. Podle Jaromíra Baxy (Změna pro Liberec) má Liberec omezené možnosti ovlivnit technické řešení ve svých ulicích a navíc platí příliš mnoho. Kdyby město smlouvu vypovědělo, výrazně by podle něj ušetřilo. Loni zaplatilo 64 milionů korun, z toho jen 33 milionů jsou podle firmy Eltodo náklady na správu systému, zbytek je splátka investic. Výpověď smlouvy by sice přišla na 90 milionů korun, které musí město firmě vrátit za realizované investice, avšak tato částka by se podle Baxy vrátila zhruba do pěti let.

Liberec nechce dát do správy, údržby a obnovy veřejného osvětlení a signalizace víc než 35 milionů korun, z toho zhruba pět milionů by mělo jít do obnovy systému. Primátorčin náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům) navíc věří tomu, že se podaří ušetřit třeba na nákupu elektřiny. Na letošní rok totiž město nakoupilo elektřinu na komoditní burze pro sebe a své organizace a ušetřilo přes tři miliony korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

J.Filař 27.12.2018 10:22

Upozornění na stav nového osvětlení Liberec 27.12.2018


Vzhledem k tomu, že se stále hovoří o světelném smogu a jeho nežádoucích účincích nejen na ptactvo, ale i na lidský organismus, tak Vám sděluji následující :

- nově instalované osvětlení v Liberci Starých Pavlovicích v ulici Andělská Cesta je pro místní zcela nevyhovující. Ulice, která je v horní části široká necelých 5 metrů je osvětlována zbytečně vysokými lampami a navíc s horizontálními rameny, takže zářivé světlo dopadá ještě cca 8 metrů do protější zahrady, včetně domu a přímo do oken ložnice – a i když jsou žaluzie zatažené, je v místnosti na spánek příliš světla. Žádám proto o prošetření celé situace a navrhuji stožáry snížit o cca 2-3 metry a světlo instalovat přímo na stožár bez horizontálního ramene aby směřovalo kolmo a pouze na vozovku / např. V ul. Legií jsou také nižší stožáry a světlo je upevněné přímo na stožár/, takže to jde.
Další návrh, který se týká konkrétní lampy – u trafostanice – pokud vám šlo o osvětlení křižovatky, tak navrhuji otočit rameno o 100-110 stupňů aby směřovalo nad křižovatku. Tím by se mohl zrušit jeden světelný bod v ul. Na Pískovně a ušetřit za energii. U další lampy pod ní by stačilo naklopit (nasměrovat) světlo víc na parkoviště a vchod do Medea Therapy.
Doufám, že se budete touto stížností zabývat a upravíte osvětlení ke spokojenosti všech občanů .

S pozdravem Jan Filař


kopie: 1x TSML, 1X MML


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.9 + 46.5) *

Zpět na přehled