Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Veolia napsala Praze, že ví, jak získat dotace na novou čističku

Veolia napsala Praze, že ví, jak získat dotace na novou čističku

Veolia napsala Praze, že ví, jak získat dotace na novou čističku

2.5.2013 17:48, Zdroj: ČTK

Praha - Společnost Veolia poslala hlavnímu městu dopis, ve kterém tvrdí, že zná způsob, jak získat evropské dotace na dostavbu Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) v Tróji. ČTK existenci dopisu potvrdil radní Radek Lohynský (ODS). Co společnost, která distribuuje vodu v Praze, městu nabízí, nechce žádná ze stran prozradit.

Město řeší dlouhodobě problém, kdy nemůže dosáhnout na dotace z Evropské unie. Té vadí dlouhodobá smlouva mezi Prahou a právě Veolií, která je uzavřena až do roku 2028. Unie Praze již vzkázala, že na čističku peníze za této situace nedá.

"Nabídku od společnosti Veolia jsme obdrželi a vážně se jí zabýváme. Nemůžeme si dovolit opominout či neposoudit jakoukoli možnost případného úspěšného, efektivního a ekonomického řešení problematiky budoucnosti ÚČOV," uvedl radní Radek Lohynský (ODS).

Dopis obdržel magistrát 15. dubna. Veolia v něm podle informací ČTK naznačila, že lze situaci řešit a že prý jedno možné řešení našla. Magistrát na dopis odpověděl 30. dubna. "V tento moment byla společnost Veolia vyzvána ke sdělení a vyjasnění aspektů své nabídky," uvedl Lohynský.

Ve zmíněném dopise prý samotné řešení nebylo popsáno. "Dopis jsme dostali na vědomí. Byla to velmi obecná informace, kdy Veolia říká, že existuje varianta, jak situaci řešit," řekl ČTK Ladislav Šticha, mluvčí Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), která se stará o pražské vodovodní potrubí.

Co v dopise stálo, ani jakou variantu navrhuje, nechtěla společnost Veolia komentovat. "My jako provozovatelé se nebudeme v tuto chvíli vyjadřovat," odpověděla na dotaz ČTK mluvčí firmy Marcela Dvořáková.

Hlavní město sice již vybralo v tendru sdružení firem, které by první fází dostavby provedlo za 6,22 miliardy, nicméně nedaří se jí získat dotaci z evropských fondů. Bez peněz z Unie Praha nemá na výstavbu prostředky. EU vadí dlouhá smlouva města s Veolií, která je uzavřena až do roku 2028.

Při první etapě bude postavena vedle čistírny na pražském Císařském ostrově nová čistírna. V další fázi by měla být opravena stará čistírna a nakonec musí město vyřešit, jak bude likvidovat kaly, které čištěním vody vznikají. Všechny fáze úpravy ÚČOV by měly podle předpokladu vyjít až na 11 miliard korun.

Výrobu, distribuci a čištění vody v Praze provázejí složité smluvní vztahy. Vlastníkem samotné infrastruktury je kromě Vodního zdroje Káraný (VZK) a Úpravny vody Želivka (ÚVŽ) hlavní město. Tyto tři subjekty pronajímají infrastrukturu městské firmě PVS, která má dále smlouvu o provozu se společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

PVK zásobují vodou více než 1,4 milionu obyvatel Prahy a okolí. Firma je členem nadnárodní skupiny Veolia Voda, největší vodohospodářské společnosti na světě. Její česká pobočka je také největší společností na tuzemském vodohospodářském trhu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 5, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.1 + 4.8) *

Zpět na přehled