Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Velké Přílepy dostaly od ÚOHS pokutu 50.000 Kč za chyby v zakázce

Velké Přílepy dostaly od ÚOHS pokutu 50.000 Kč za chyby v zakázce

Velké Přílepy dostaly od ÚOHS pokutu 50.000 Kč za chyby v zakázce

19.3.2010 16:08, Zdroj: ČTK

Obec Velké Přílepy dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 50.000 korun. Důvodem jsou chyby v předloňské zakázce, v níž obec vybírala firmu na stavbu nového pavilonu mateřské školy za zhruba 11 milionů korun. Pokutu dostala obec loni v říjnu, ale odvolala se k předsedovi antimonopolního úřadu Petru Rafajovi. Ten jí nevyhověl a pokutu potvrdil. ČTK to zjistila z elektronické databáze ÚOHS.

Obec se může odvolat k soudu. Starostka Věra Čermáková ale ČTK řekla, že tak neučiní. "To je minimální pokuta, normálně ji zaplatíme," uvedla s tím, že pochybení uznává. Školka je podle ní od září v provozu.

Hodnotící komise a obec v tendru vybraly velkopřílepskou firmu Bláha a obec s ní uzavřela smlouvu. Podle antimonopolních úředníků ale měla být tato firma z výběrového řízení naopak vyloučena. Firma Bláha ve své nabídce předložila výpis z obchodního rejstříku starší 90 dnů, což mělo být považováno za nesplnění kvalifikačních předpokladů firmy. Firma také předložila nepodepsaný návrh smlouvy o dílo, který podepsala až na základě upozornění zadavatele po předložení nabídky.

Kdyby hodnotící komise chybnou nabídku vyřadila, byl by výsledek tendru zcela jiný, upozornil úřad. ÚOHS kromě těchto dvou pochybení našel ještě další tři, kvůli kterým nakonec uložil pokutu 50.000 korun. Při stanovení pokuty vzal v potaz jako polehčující okolnost to, že se jednalo o první pochybení obce při zadávání veřejných zakázek. Pokuta tak není oproti jiným případům vysoká.

Obec proti prvostupňovému rozhodnutí ÚOHS podala rozklad. V odvolání bránila, že sice firma Bláha předložila výpis z obchodního rejstříku starší 90 dnů, ale od data výpisu do termínu předložení nabídek nenastaly u firmy jakékoliv změny.

Chybějící podpis na návrhu smlouvy o dílo bylo možné podle obce považovat za omluvitelné opomenutí vybraného uchazeče. Firma navíc návrh smlouvy bezodkladně podepsala poté, co byla na chybějící podpis upozorněna. Argumentaci obce ale ÚOHS neuznal.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (28.0 + 23.0) *

Zpět na přehled