Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vedle zastaralých BVP-2 má armáda hlavně kolové obrněnce Pandur

Vedle zastaralých BVP-2 má armáda hlavně kolové obrněnce Pandur

Vedle zastaralých BVP-2 má armáda hlavně kolové obrněnce Pandur

27.3.2019 11:52, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr informací o bojových vozidlech pěchoty požívaných českou armádou (armáda chystá nákup více než 200 pásových bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun):

 

- Armáda ČR (AČR) má v současnosti ve výzbroji pásová bojová vozidla pěchoty BVP-2, která jsou desítky let stará a technicky velmi zastaralá. Podle dostupných informací jich AČR nyní provozuje 108 v různých modifikacích a dalších 77 je ve skladech.

- BVP-2 je lehké bojové obojživelné pásové vozidlo s vysokou pohyblivostí a pancéřovou ochranou. Osádku tvoří tři lidé, výsadek šest osob. Je vyzbrojeno 30mm kanonem a 7,62mm spřaženým kulometem. V někdejším Československu bylo sériově vyráběno v letech 1987 až 1989 podle sovětského bojového vozidla pěchoty BMP-2. Vozidel BVP-2 bylo vyrobeno 344 kusů, čs. armáda jich odebrala 280.

- V minulosti byla čs. a později česká armáda vyzbrojena první verzí těchto vozidel značených BVP-1, což byla licenčně vyráběná sovětská vozidla BMP-1. Těchto vozidel pro tříčlennou posádku a až osm členů pěchoty bylo v letech 1970 až 1989 vyrobeno zhruba 17.300 kusů pro armády socialistických a tehdy spřátelených rozvojových zemí. AČR je postupně odprodávala či uložila do skladů.

- Kromě pásových bojových vozidel pěchoty má AČR i kolová bojová vozidla. Jsou to především rakouské obrněné transportéry Pandur II, kterých má armáda 107 v různých verzích, většinou jako bojové vozidlo pěchoty, ale i ve verzích velitelské, průzkumné a zdravotnické.

- Armáda má i další obrněnce, vedle tanků a rovněž pásových bojových průzkumných vozidel (BPzV) na podvozku BVP-1 i kolová německá obrněná vozidla Dingo 2, italská lehká obrněná vozidla Iveco LMV a ruské obrněné transportéry BRDM-2RCH. AČR má i řadu speciálních obrněných vozidel.

- Čs. armáda měla v minulosti ve výzbroji například i sovětská pásová obrněná vozidla BMP.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (16.7 + 19.4) *

Zpět na přehled