Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vedení ÚOHS čelí trestnímu oznámení kvůli zakázce ohledně dávek

Vedení ÚOHS čelí trestnímu oznámení kvůli zakázce ohledně dávek

Vedení ÚOHS čelí trestnímu oznámení kvůli zakázce ohledně dávek

28.3.2013 17:05, Zdroj: ČTK

Praha - Protikorupční fond podnikatele Karla Janečka podal trestní oznámení na předsedu a místopředsedkyni Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Petr Rafaj a Eva Kubišová prý svou nečinností umožnili devítiměsíční plnění nezákonné zakázky na systém pro vyplácení dávek. Fond to dnes uvedl na svém webu.

"Svou nečinností v úloze oprávněné úřední osoby způsobili, že správní řízení, v němž je ÚOHS povinen vydat rozhodnutí ve lhůtě 60 dní, trvalo 328 dní. Zákonem stanovená délka správního řízení tak byla překročena o téměř devět měsíců," napsali zástupci fondu.

Podle nich nečinnost antimonopolního úřadu umožnila, aby plnění nezákonně zadané veřejné zakázky probíhalo a bylo hrazeno z veřejných rozpočtů déle, než by tomu bylo za situace, kdy by Rafaj s Kubišovou řádně plnili své povinnosti.

"S ohledem na to, že každý měsíc je bez řádného výběrového řízení za plnění zakázky vypláceno zhruba 60 milionů korun, činí škoda z nečinnosti za dobu překročení délky správního řízení zhruba 540 milionů korun," tvrdí fond.

Při výběru dodavatele systému pro vyplácení dávek nezorganizovalo ministerstvo práce tendr, ale od loňska se připojilo k rámcové smlouvě s firmou Fujitsu Technology Solutions, kterou jako centrální zadavatel uzavřelo ministerstvo vnitra. ÚOHS zakázku pro Fujitsu koncem února zrušil. Oběma ministerstvům uložil půlmilionové pokuty a zakázal jim programy pro vyplácení dávek používat, a to pět měsíců poté, co jeho rozhodnutí začne být pravomocné. Ministerstva proti rozhodnutí podala rozklad.

Tendr hraje roli také v policejním obvinění odvolaného náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišky. Kriminalisté ho spolu s ředitelem odboru informatiky Milanem Hojerem viní z podplácení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.9 + 20.3) *

Zpět na přehled