Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vedení opery ND a Státní opery Praha rezignovalo na své funkce

Vedení opery ND a Státní opery Praha rezignovalo na své funkce

Vedení opery ND a Státní opery Praha rezignovalo na své funkce

1.8.2013 15:51, Zdroj: ČTK

Praha - Nové vedení Opery Národního divadla (ND) a Státní opery rezignovalo na své funkce. Nesouhlasí s dnešním odvoláním ředitele ND Jana Buriana, nad nímž vyjádřilo krajní rozhořčení. ČTK o tom informoval mluvčí ND Tomáš Staněk. Také umělecký šéf Baletu ND Petr Zuska v rozhovoru pro ČTK nevyloučil rezignaci. Burianovo odvolání po jednom dni ve funkci, do níž byl jmenován odborníky na základě uzavřeného výběrového řízení, je podle vedení opery projevem nekulturnosti. Ministrův krok prý destabilizuje chod ND a prohloubí vleklou krizi operního souboru.

Nové vedení opery nastoupilo do svých funkcí dnes tak jako Burian, který je jmenoval.

"Protože jsme součástí koncepce personálního a provozního zabezpečení opery Národního divadla a Státní opery, spojených s odvolaným ředitelem docentem Janem Burianem, vyjadřujeme mu tímto plnou podporu, odmítáme kroky ministerstva kultury a na své funkce rezignujeme," uvedlo vedení opery ND ve společném prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Odvolání ředitele Buriana připadá šéfovi baletu Zuskovi nehorázné. V současné době je na zahraniční dovolené a dnešní zpráva byla pro něj šokující. "V tuto chvíli nejsem schopen říct, jestli rezignuji, ale nevylučuji vůbec nic, protože toto se skutečně vymyká všemu. V podstatě rezignaci nevylučuji," reagoval Zuska.

Ministr kultury Jiří Balvín odvolal Buriana z funkce ředitele ND dnes, kdy se jí měl ujmout. Buriana počátkem roku jmenovala tehdejší mistryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) po sporech kolem náhlého odvolání ředitele Ondřeje Černého loni v září. Odborníci, které oslovila ČTK, nad Balvínovým krokem vyjádřili znepokojení.

"Myslím, že to je pro nás pro všechny velké překvapení, protože jsme se připravovali několik týdnů s panem docentem Burianem na převzetí opery a věnovali jsme se tomuto tématu skutečně velmi," řekla ČTK odstupující ředitelka Opery Národního divadla (ND) a Státní opery Silvia Hroncová, která se podle svých slov vrátí do svého původního působiště v mediální sféře. Stejně na své funkce rezignovali umělecký ředitel obou operních souborů Petr Kofroň a hudební ředitelé Robert Jindra a Martin Leginus.

 

Výběr personálních změn ve vedení státních a polostátních firem, úřadů a příspěvkových organizací ministerstev, které prosadili ministři nové vlády Jiřího Rusnoka

České dráhy

- Dozorčí rada Českých drah odvolala celé čtyřčlenné představenstvo firmy včetně jeho předsedy Petra Žaludy. Nové představenstvo pak Žaludu odvolalo i z funkce generálního ředitele ČD a na jeho místo zvolilo Dalibora Zeleného.

- Již před tím ministr dopravy Zdeněk Žák prosadil obměnu dozorčí rady ČD. Řídící výbor, který o personálních změnách v dozorčí radě rozhoduje a který obměnila vláda na Žákův návrh o několik dní dříve, vyměnil pět lidí v osmičlenné radě, mezi jinými i jejího předsedu Libora Antoše.

ČD Cargo

- Valná hromada nákladního dopravce ČD Cargo odvolala bývalého šéfa Českých drah Žaludu i z pozice předsedy představenstva ČD Cargo a na volné místo v představenstvu jmenovala Pavla Lamacze.

Ministerstva:

- Noví ministři již vyměnili několik desítek lidí ve vedení svých úřadů. Na řadě ministerstev je alespoň jeden nový náměstek, například ministr financí Jan Fischer už například odvolal dva své náměstky, ministr práce František Koníček sesadil pět manažerů úřadu, mimo jiné náměstka pro informační technologie, ministr zemědělství Miroslav Toman odvolal tři ze šesti náměstků.

Národní divadlo a Národní galerie

- Ministr kultury Jiří Balvín odvolal ředitele Národního divadla v Praze Jana Buriana, který se měl dnes ujmout funkce. Burian poté řekl, že Balvín chce zřejmě odvolat i nového šéfa Národní galerie Jiřího Fajta, kterého předchozí ministryně kultury Alena Hanáková jmenovala těsně před svým odchodem z funkce. Ministr dle Buriana hodlá vypsat výběrové řízení nejen na ředitele Národního divadla, ale i Národní galerie.

Úřad vlády

- Vláda rozhodla, že novým šéfem Úřadu vlády bude místopředseda Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) Radek Augustin. Dosavadního šéfa úřadu Lubomíra Poula vláda odvolala.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)

- Vláda rozhodla, že novou členkou dozorčí rady VZP se stane šéfka kabinetu ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka Luisa Petráková. Vláda z dozorčí rady odvolala exministra zdravotnictví za ODS Tomáše Julínka, který však podle tisku v radě skončil už 20. dubna, kdy mu vypršel mandát, a vláda tak jen doplnila volné místo.

Ostatní:

Ministr financí Jan Fischer 28. července řekl, že chystá personální změny v dozorčích radách podniků se státní účastí. Odejít mají například Alexandr Vondra z dozorčí rady Českého Aeroholdingu a exposlanec Marek Šnajdr (oba ODS) z řídícího orgánu Čepra. O odchodu z dozorčí rady Aeroholdingu uvažuje také u bývalého náměstka Zdeňka Zajíčka (ODS) a chce diskutovat také o postavení exposlance Ivana Fuksy, který je ale členem představenstva Aeroholdingu, a nikoli dozorčí rady.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (16.0 + 0.8) *

Zpět na přehled