Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 21. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vedení hradeckého kraje se potýká se zdravotnictvím a školami

Vedení hradeckého kraje se potýká se zdravotnictvím a školami

Vedení hradeckého kraje se potýká se zdravotnictvím a školami

3.12.2017 10:41, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Ztrátová a zadlužená Oblastní nemocnice Náchod a kontroverzní projekt slučování středních škol patří k hlavním problémům Královéhradeckého kraje po roce vládnutí pětičlenné koalice. Za úspěchy nové krajské vlády lze považovat dotažení více než miliardového tendru na přestavbu náchodské nemocnice do fáze hodnocení nabídek a vyřešení růstu mezd řidičů autobusů bez protestů a stávky. Kraj podle koalice zlepšil fungování sociálních služeb a pomohl dojednat pomoc obcím od státu v průmyslové zóně Solnice-Kvasiny na Rychnovsku.

"Nemůžeme souhlasit se všemi kroky, které vedení kraje v průběhu roku dělalo a dělá. Ať jsou to nedořešené operační sály v nemocnici ve Dvoře Králové, zadlužování nemocnice v Náchodě či neodborná optimalizace školství. Pokud bych měl vedení kraje oznámkovat, tak bych dal za čtyři," sdělil ČTK poslanec a opoziční krajský zastupitel Petr Sadovský (ANO).

Koalici v kraji krátce po volbách vytvořily ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice STAN a Východočechů a TOP 09. Ve volbách vítězné hnutí ANO skončilo v opozici, postup koalice označilo za podvod na voličích. "Kraj je z našeho pohledu v rozkladu a uskupení pěti, respektive osmi stran, není zcela funkční, což je znát i na vyjádření některých koaličních členů... Kraj nečeká rozvoj a stabilita," míní Sadovský.

Aktuálním hlavním tématem v kraji je slučování středních škol, proti němuž se zvedla vlna protestů. Rada kraje slučování zdůvodnila nízkým počtem žáků a úsporami. Změny by se měly dotknout 21 středních škol a učilišť, z nichž vznikne deset subjektů. O slučování budou hlasovat krajští zastupitelé v pondělí 4. prosince.

Podle některých opozičních zastupitelů školská reforma odkrývá jednu ze slabin současné krajské vlády, a to špatnou komunikaci s opozicí. "Například plánované slučování škol není dostatečně vykomunikované, dostali jsme to velmi pozdě," tvrdí opoziční zastupitel za Strany zelených Martin Hanousek, kterému vadí i to, že kraj přehlíží ekologické otázky.

Podle hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) koalice dosáhla řady úspěchů. Kromě tendru na přestavbu náchodské nemocnice vyzdvihl budování zóny Solnice-Kvasiny. "Kraj se podílel na novelizaci vládního usnesení, které se týkalo průmyslové zóny Solnice-Kvasiny. Jde tam šest miliard korun, část i do silniční sítě, do obchvatů měst a obcí," řekl Štěpán. Uvedl, že za vlády koalice dostali přidáno na mzdách pracovníci v sociálních službách, opravy za více než 60 milionů korun se dočkal domov pro seniory v Černožicích na Hradecku a další modernizace domovů důchodců se připravují. Nové vedení kraje si také dalo ambiciózní cíl znásobit v letech 2017 až 2020 investice do oprav silnic druhé a třetí třídy až na čtyři miliardy korun. Letos by do oprav silnic měla jít rekordní téměř jedna miliarda korun.

Opoziční zastupitel z Pirátské strany Martin Jiránek kritizoval situaci v nemocnici v Trutnově. "Trutnovská nemocnice má za půl roku čtvrtého ředitele, což je velký frmol. Není tam dobrá atmosféra," uvedl. Nemocnice také řeší nesrovnalosti ve vykazování poukazů zdravotním pojišťovnám na inkontinenční pomůcky. Zatím zjištěná škoda způsobená nemocnici a zdravotním pojišťovnám činí asi 900.000 korun. Případ vyšetřuje policie.

V náchodské nemocnici kraj v srpnu dosadil nové vedení, které má za úkol nemocnici ekonomicky stabilizovat. Nemocnice letos čeká ztrátu až 120 milionů korun. Nové vedení nemocnice zjistilo několik nesrovnalostí, které ho vedly k podání trestního oznámení pro podezření z podvodu. Podezření se týká proplácení faktur soukromému subjektu za zajišťování činnosti takzvané etické komise. I tento případ vyšetřuje policie.

Přestavba náchodské nemocnice by mohla začít na jaře 2018. Předchozí tři soutěže na stavební firmu hejtmanství z různých důvodů zrušilo, do třetího tendru zasáhlo vyšetřování policie. Nynější tendr vypsaný současnou koalicí je čtvrtý v pořadí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.6 + 13.5) *

Zpět na přehled