Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vedení ČD Carga chce zastavit tendr na nákup 100 vagonů

Vedení ČD Carga chce zastavit tendr na nákup 100 vagonů

Vedení ČD Carga chce zastavit tendr na nákup 100 vagonů

24.6.2010 09:39, Zdroj: ČTK

Nové vedení ČD Cargo chce zastavit tendr na nákup potravinářských vagonů. Chce tak ušetřit 175 milionů korun. Podezřelý tendr byl spolu se špatným hospodařením a bráněním forenznímu auditu důvodem k odvolání představenstva ČD Carga minulý týden. Uvedl to dnes na tiskové konferenci předseda představenstva Českých drah a ČD Carga Petr Žaluda. Bývalý šéf ČD Carga Josef Bazala důvody odvolání odmítl. ČD Cargo pak sdělilo, že zakázka na 50 nákladních obilných vozů je v pořádku.

"Zakázka na 50 vozů na přepravu agrárních produktů vychází z obchodních potřeb společnosti ČD Cargo a je součástí investičního a podnikatelského plánu pro rok 2010, který schválilo i představenstvo Českých drah," uvádí se ve zprávě, kterou ČD Cargo zaslalo v podvečer ČTK. Podle zprávy nebylo výběrové řízení dosud uzavřeno. "Předseda představenstva ČD Petr Žaluda měl pravděpodobně o této záležitosti nepravdivé informace," uvádí ČD Cargo ve zprávě, jíž podepsal ředitel marketingu a komunikace Zdeněk Větrovec.

Valná hromada ČD Carga, reprezentovaná vedením mateřských Českých drah, minulý týden odvolala představenstvo Carga v čele s Bazalou. Poté postupně rezignovali na své posty i personální ředitel Pavel Koucký a provozní ředitel Oldřich Mazánek, jehož dnes následoval jeho zástupce Jiří Witiska.

Nové představenstvo v čele s generálním ředitelem ČD Petrem Žaludou podle odcházejících manažerů začalo realizovat kroky, které ČD Cargo destabilizují a poškodí. Od společnosti již začali odcházet někteří zákazníci. Žaluda naopak uvedl, že podnik poškozovalo původní vedení. Odcházející manažeři podle něj nemají čisté svědomí.

Odvolání představenstva bylo podle Žaludy nezbytné, protože hrozilo pokračování škod a snižování hodnoty společnosti. Firma loni vykázala ztrátu 380 milionů korun a v 1. čtvrtletí byl propad 50 milionů korun.

"Rozhodl jsem se jít do určitého osobního rizika, protože jsem do minulého týdne, kdy jsem se rozhodl odvolat představenstvo ČD Carga, vycházel především z indicií. Na základě současných informací z auditu musím prohlásit, že odvolání bylo nezbytné," uvedl dnes Žaluda.

Bývalé vedení plánovalo nakoupit 100 potravinářských vagonů za údajně nevýhodných podmínek. Cargo tyto vozy podle Žaludy navíc nepotřebuje, protože tvoří jen dvě procenta jejího obratu. Bazalův tým prý rovněž bránil provedení forenzního auditu a zveřejnění jeho výsledků.

Podle Bazaly však postupovalo bývalé vedení při poskytování informací o auditu podle zákona a vedení drah včetně Žaludy k nim mělo přístup. Relativně zhoršené hospodaření v minulém roce podle něj způsobila ekonomická krize. Český dopravce přitom vykázal výrazně nižší ztrátu než konkurenti ze Švýcarska, Rakouska, Polska, Slovenska nebo Francie a letos v dubnu se vrátil k zisku.

Bazala rovněž upozornil, že po jmenování Žaludy novým členem představenstva ČD Cargo a současně jeho odvoláním z funkce člena Správní rady Carga došlo k ochromení činnosti tohoto orgánu společnosti, který se stal nefunkční a neusnášeníschopný.

"Unáhlený postup ze strany představenstva Českých drah bude mít za následek závažné škody v hospodaření společnosti ČD Cargo, mimo jiné také proto, že nové představenstvo nemá v oboru nákladní železniční dopravy žádné zkušenosti. Celá řada obchodních jednání a činností, které byly vedeny a prováděny odvolaným představenstvem, je již nyní narušena," uvedl Bazala.

Nového generálního ředitele by mělo představenstvo podle Žaludy vybrat na základě výběrového řízení. Ostatní členy vedení chce nahradit pracovníky z firmy i zvenčí. Fungování společnosti s 10.000 zaměstnanci není podle něj odchodem několika klíčových manažerů ohroženo.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (41.3 + 48.6) *

Zpět na přehled