Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 22. 4. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Vedení armády: Zapojení radarů z Izraele vyřešit půjde

Vedení armády: Zapojení radarů z Izraele vyřešit půjde

Vedení armády: Zapojení radarů z Izraele vyřešit půjde

18.6.2018 16:43, Zdroj: ČTK

Praha - Vedení armády je přesvědčeno o tom, že budou nalezeny cesty, jak zapojit mobilní radary z Izraele do výzbroje české armády. Novinářům to dnes řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. Možnost zapojení systému pocházejícího z nečlenské země NATO nedávno zpochybnil alianční bezpečnostní výbor.

Ministerstvo obrany chce koupit mobilní radiolokátory (MADR) od izraelského státního podniku Elta Systems, nákup osmi přístrojů má stát asi 3,5 miliardy korun. Nové 3D radiolokátory nahradí zastaralé radary sovětské výroby, které už řadu let přesluhují. Armádě zajistí přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů.

Současné radary jsou už několik let na hraně funkčnosti. Připravenou smlouvu se ale dosud vedení obrany nepodařilo uzavřít. Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) poukazovala na nebezpečí, že nebude možné přístroje do systému NATO začlenit. Navíc podle ní zakázku, stejně jako tendr na nákup víceúčelových vrtulníků, doprovázela závažná pochybení. Prověřuje je proto Vojenská policie.

Opata dnes na novinářský dotaz označil vyšetřování Vojenskou policií a Vojenským zpravodajství za standardní proces, který nastává u většiny vojenských zakázek. Jejich certifikace není podle něj jednoduchou věcí i kvůli tomu, že se týká utajovaných systémů. Poznamenal, že je hluboce přesvědčen o tom, že bezpečnostní komunita nalezne cesty a způsob, jak proces zdárně dokončit. Pořízení radiolokátorů označil za jeden z klíčových modernizačních projektů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.6 + 5.1) *

Zpět na přehled