Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ve Zlínském kraji se nebude v zimě udržovat 97 kilometrů silnic

Ve Zlínském kraji se nebude v zimě udržovat 97 kilometrů silnic

Ve Zlínském kraji se nebude v zimě udržovat 97 kilometrů silnic

4.11.2018 13:05, Zdroj: ČTK

Zlín - Ve Zlínském kraji se nebude v zimě udržovat 97 kilometrů silnic nižších tříd. Místa s malým dopravním významem jsou opatřena dopravními značkami, které řidiče na neudržovaný úsek předem upozorní. Zimní údržbu vozovek druhé a třetí třídy zajišťují jednotlivé okresní správy a údržby silnic (SÚS). Spolu se společností AVE CZ odpadové hospodářství budou mít na starost i údržbu silnic prvních tříd a dálnice D55. Ve srovnání s minulou zimou nenastávají v zimní údržbě žádné podstatné změny.

Údržbu krajské silniční sítě, tedy 1664 kilometrů silnic nižších tříd, obstarají SÚS Kroměřížska, Slovácka, Zlínska a Valašska. Na zimu mají podle zástupce Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) Vojtěcha Cekoty připraveno ve skladech 11.850 tun posypové soli a 15.300 tun kamenné drti. Právě ŘSZK zimní údržbu vozovek druhé a třetí třídy v kraji zajišťuje. V rozpočtu na ni má připraveno 90 milionů korun.

O údržbu vozovek nižších tříd se v zimě postará 62 sypačů, 82 traktorových radlic, 43 nakladačů a 14 kusů těžké techniky, jako jsou například sněhové frézy. Celkem 744 kilometrů silnic nižších tříd budou silničáři udržovat solením, 920 kilometrů kamennou drtí. "Při maximálním nasazení může být do zimní údržby silnic zapojeno až 318 pracovníků," uvedl Cekota.

Uplynulá zima 2017/2018 stála ŘSZK 92,4 milionu korun, o rok dříve to bylo 84,3 milionu korun. Průměrné náklady na zimní údržbu silnic druhých a třetích tříd se ve Zlínském kraji pohybují kolem 90 milionů Kč.

Na dálnici D55 a 395 kilometrech silnic prvních tříd v regionu bude zajišťovat zimní údržbu pražská společnost AVE CZ odpadové hospodářství ve spolupráci s jednotlivými SÚS. Podle mluvčí AVE CZ Pavly Iváckové bude mít konsorcium k dispozici minimálně 8510 tun soli. "Smlouva nám ukládá minimální množství 6410 tun soli, ale na našich skladech máme již nyní o něco větší zásoby, protože se snažíme udržovat vždy rezervu," uvedla Ivácková. O údržbu dálnice a vozovek prvních tříd v regionu se postará 31 sypačů, 26 traktorových radlic, tři sněhové frézy a tři šípové pluhy.

Společnost AVE CZ v konsorciu s dalšími firmami vyhrála tendr na zimní a letní běžnou údržbu silnic prvních tříd a dálnic ve Zlínském kraji na období let 2017 až 2025. Celková hodnota zakázky činí 456 milionů korun bez DPH. Náklady na zimní a letní údržbu silnic prvních tříd a dálnice D55 v regionu dosáhly od listopadu minulého roku do března letošního roku zhruba 35,5 milionu korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.9 + 41.7) *

Zpět na přehled