Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ve stínu štěpení VV bude vláda rozhodovat o penězích záchranářům

Ve stínu štěpení VV bude vláda rozhodovat o penězích záchranářům

Ve stínu štěpení VV bude vláda rozhodovat o penězích záchranářům

18.4.2012 08:00, Zdroj: ČTK

Pravidelné zasedání vlády se dnes odehraje ve stínu štěpení nejmenší koaliční strany. Vicepremiérka Karolína Peake v úterý oznámila, že opouští Věcí veřejné, následně se přidali i ministři Pavel Dobeš a Kamil Jankovský. Peake ohlásila založení nové platformy. Uskupení by mohlo nahradit ve vládě VV. Podmínkou pro zachování vlády podle premiéra Petra Nečase (ODS) je, aby měl kabinet jistou podporu sněmovny.

V rámci pravidelné agendy dnes vláda rozhodne, jak a kdy dá stát záchranářům peníze na vybavení pro mimořádné a krizové situace. Podle připravovaného nařízení ministerstvo zdravotnictví počítá s náklady na novou záchranářskou agendu až od příštího roku. Od počátku dubna přitom platí zákon, který 14 záchrankám v krajích ukládá povinnost, pokud už toto speciální vybavení nemají, si je opatřit. Celkem jde o náklady ve výši 105 milionů korun.

Kabinet dnes posoudí také ústavní novelu KSČM, podle níž by zákonodárce pravomocně odsouzený k nepodmíněnému trestu pro úmyslný trestný čin přišel o mandát. Návrh je aktuální vzhledem k nedávnému odsouzení poslanců Víta Bárty (VV) a Jaroslava Škárky (nezařazený, dříve VV), ani jeden z nich mandát složit nechce. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) v návaznosti na rozsudek oznámila, že podá v nejbližší době takový návrh také. Podle komunistické novely by mohlo být důvodem zániku mandátu také přeběhlictví, v takovém případě by o odchodu poslance ze sněmovny rozhodoval Nejvyšší správní soud. S tím ale koaliční politici nesouhlasí.

V dílně KSČM vznikl i návrh na vydání ústavního zákona o referendu o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Vláda už referendum k této otázce několikrát odmítla. Záporné stanovisko kabinet zřejmě zaujme i k návrhu poslanců TOP 09, aby matky vysokoškolačky neplatily za prodloužení studia kvůli mateřské a rodičovské dovolené a zůstaly jim studentské výhody. Důvodem je zvýšení výdajů státního rozpočtu na sociální dávky.

Kabinet probere také strategii boje proti obchodování s lidmi pro příští tři roky a pravidla pro financování protidrogové politiky.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (34.9 + 11.3) *

Zpět na přehled