Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ve Sněmovně pokračuje debata o omezení podnikání členů vlády

Ve Sněmovně pokračuje debata o omezení podnikání členů vlády

Ve Sněmovně pokračuje debata o omezení podnikání členů vlády

11.1.2017 10:39, Zdroj: ČTK

Praha - Ve Sněmovně pokračuje od dnešního rána debata o novele o omezení podnikání členů vlády potom, co ji vetoval prezident Miloš Zeman. Hnutí ANO, na jehož předsedu a ministra financí Andreje Babiše předloha zjevně míří, se nepodařilo prosadit odklad jejího projednávání.

Bývalá členka ANO Kristýna Zelienková pak v diskusi uvedla, že Babiš už dřív mluvil o převodu Agrofertu, ale neudělal to. "Deklaroval, že se vzdá podnikání a převede firmu na nějakého pana Průšu," řekla.

Debata se podobně jako v úterý nese v duchu kritiky částí novely, pro něž se vžilo označení "lex Babiš", ze strany poslanců ANO. Například podle bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové se předloha nepovedla, znamená podstatnou regulaci politického soupeření prostřednictvím práva. Klade nepřiměřené nároky na jednotlivce, který s nimi při vstupu do politické soutěže nemohl počítat, poznamenala.

"Je to zákon o tom, že nesmíte mít majetek, pokud chcete dělat politickou kariéru," řekl Martin Komárek (ANO). Podle něho jde o "absurdní blbost".

Předloha by zejména odstavila skupinu Agrofert od veřejných zakázek, nenárokových dotací a investičních pobídek. Sněmovna by ji měla s největší pravděpodobností potvrdit, spor zřejmě skončí u Ústavního soudu. Podle Stanislava Grospiče (KSČM) má novela hluboké opodstatnění, byť není ideální. Sílí vliv lidí, kteří propojují ekonomické a politické zájmy, uvedl Grospič.

Předseda klubu TOP 09 a Starostů František Laudát (TOP 09) i v souvislosti se sněmovní diskusí soudí, že prioritou hnutí je hájení zájmů jeho šéfa.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek už ráno navrhoval, aby se Sněmovna ještě před novelou o střetu zájmů zabývala schvalováním čtyř jiných zákonů. Poslanci návrh většinově nepodpořili.

Babiš nedávno ohlásil, že se plánuje do konce ledna zbavit akcií koncernu. Zatím ale neupřesnil jak.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.9 + 26.1) *

Zpět na přehled