Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Varování před Huawei vydal bezpečnostní úřad loni před Vánocemi

Varování před Huawei vydal bezpečnostní úřad loni před Vánocemi

Varování před Huawei vydal bezpečnostní úřad loni před Vánocemi

8.2.2019 18:00, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr informací o kauze kolem varování před používáním výrobků čínských společností Huawei a ZTE (vláda se dnes zabývala reakcí Huawei na varování před jejími technologiemi):

 

- Varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni 17. prosince. Používání těchto prostředků podle úřadu představuje bezpečnostní hrozbu. Premiér Andrej Babiš (ANO) o den později NÚKIB kritizoval kvůli tomu, že varování vydal, aniž zároveň předložil analýzu dopadů varování na státní tendry. Ředitel úřadu Dušan Navrátil ale řekl, že musel jednat bezodkladně.

- V reakci na zprávu NÚKIB Babiš nařídil, aby se úřad vlády zbavil mobilů od firmy Huawei. Stejně se rozhodla postupovat také ministerstva průmyslu či zdravotnictví a 21. prosince ovšem premiér po jednání Bezpečnostní rady státu uvedl, že takový krok byl unáhlený, protože úřad varování nedostatečně vysvětlil.

- Kvůli případu se 23. prosince premiér sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem, o schůzce informovala ambasáda na facebooku na Štědrý den těsně po půlnoci. "Čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem," napsala. Babiš na to reagoval slovy, že čínský velvyslanec komentoval schůzku neobvykle a veřejně, 6. ledna premiér v ČT dokonce řekl, že ambasador o setkání lhal.

- Ke kauze se ve vánočním projevu nepřímo vyjádřil i prezident Miloš Zeman. "Ti, kdo nás neustále varují před špiony, z nás tak trochu dělají nesvéprávné a manipulovatelné bytosti," řekl prezident, který již dříve kritizoval BIS, jež ve výroční zprávě za rok 2017 upozornila na rozsáhlou aktivitu čínských zpravodajských služeb.

- Zeman také 10. ledna v televizi Barrandov prohlásil, že Čína kvůli varování českých úřadů před technologiemi a výrobky Huawei chystá odvetná opatření proti investicím Škody Auto a PPF v Číně, ohrožena je podle něj i osmimiliardová investice Huawei do budování 5G sítí v ČR. Babiš ale o den později řekl, že vláda nemá informace, že by Čína kvůli sporu přistoupila k nějakým sankcím, nicméně 13. ledna obavy o své podnikání v Číně vyjádřili na schůzce s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO) zástupci Home Credit ze skupiny PPF.

- Prezident se k věci vrátil i 17. ledna, opět v televizi Barrandov, když řekl, že Čína v reakci na varování před Huawei zrušila schůzku ministerstev zahraničí a odložila bez udání náhradního termínu jednání mezivládní komise pro ekonomickou spolupráci. Ministerstvo zahraničí ale oznámilo, že česko-čínské konzultace na úrovni ministerstev zahraničí byly pouze přesunuty na druhou polovinu února.

- Babiš se pak 25. ledna na Světovém ekonomickém fóru v Davosu sešel s předsedou představenstva firmy Huawei. Po schůzce s Kenem Hu premiér řekl, že ČR zahájila analýzu rizik kritické infrastruktury. Uvedl rovněž, že by se kybernetická bezpečnost měla koordinovat na úrovni Evropské unie. O tři dny později se Babiš otázce investic Huawei v ČR věnoval také na schůzce s prezidentem Zemanem, přičemž prohlásil, že ohledně čínské firmy není co řešit a že organizace, které spravují klíčovou infrastrukturu státu, podle zákona musejí na základě varování NÚKIB provést bezpečnostní audit.

- Koncem ledna se objevila informace o prvním významném dopadu varování NÚKIB, když Generální finanční ředitelství vyloučilo Huawei z veřejné zakázky na vybudování portálu Moje daně za více než půl miliardy korun. Huawei na to reagovala požadavkem, aby byla celá zakázka zrušena, protože své vyřazení pokládá za projev diskriminace založený na nepodložených obviněních ze strany úřadu pro kybernetickou bezpečnost.

- Začátkem února Huawei v dopisech adresovaných premiérovi Babišovi a řediteli NÚKIB Dušanu Navrátilovi napsala, že je připravena se kvůli varování bránit u soudů i prostřednictvím mezinárodní arbitráže. Požaduje zrušení nebo úpravu varování. O výzvě čínské firmy dnes jednala vláda. Mluvčí NÚKIB pak řekl, že na dopis od čínské společnosti odpoví právě Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Úřad podle něj v současnosti s firmou Huawei komunikuje písemnou formou, na její dopis tak odpoví opět písemně.

- ČR přitom není jedinou zemí, kde se o Huawei hovoří jako o možné bezpečnostní hrozbě. Do potíží se firma dostala již v roce 2012 v USA, kde od loňska techniku Huawei a ZTE nesmějí používat státní úředníci a jejich přímí spolupracovníci. Kromě USA se proti Huawei snaží vystupovat i další západní země, například Nový Zéland, Austrálie nebo Japonsko, problémům firma čelí i v Británii, Norsku nebo Německu, varování zaznělo také od Evropské komise. Premiér Babiš několikrát řekl, že otázka kybernetické bezpečnosti by se měla řešit na celoevropské úrovni.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (34.3 + 48.4) *

Zpět na přehled