Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Validátory zůstanou v pražském metru minimálně do začátku října

Validátory zůstanou v pražském metru minimálně do začátku října

Validátory zůstanou v pražském metru minimálně do začátku října

27.8.2018 12:38, Zdroj: ČTK

Praha - Ve vestibulech pražského metra budou tzv. validátory na aktivaci předplatních kuponů MHD minimálně do 1. října 2018. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková. Validátory budou ale fungovat již pouze pro dříve zakoupené kupony. Ode dneška totiž funguje nový systém virtuální lítačky, kdy se cestujícím kupón aktivuje na dálku. Virtuální lítačka vyšla na asi 40 milionů korun a karta postupně nahrazuje opencard, kterou Praha již nevydává. Lidé si mohou kupón ode nově nahrát i na platební kartu.

Jeden z důvodů, proč DPP validátory neodstraní již dnes, je podle Řehkové dodržení obchodních podmínek. "To jest umožnění nahrát si kupón 20 dní od zaplacení na starém systému DOS, dále umožnit cestujícím, kteří zapomněli platnost svého kupónu, si ji přes validátor zjistit," uvedla.

Lidé, kteří si koupí elektronický časový kupón dnes, již do validátoru nemusí. Ke svému kupónu v něm už ani nedostanou žádnou informaci. Prodejní okénka ve stanicích DPP rušit nebude.

Lidé si ode dneška mohou nahrát kupony s délkou od jednoho měsíce do jednoho roku nejen na lítačku, ale také na bezkontaktní bankovní karty Visa a Mastercard. Cestující ve vlacích si je zase nahrají na In Kartu ČD.

Město nechalo vytvořit portál www.pidlitacka.cz s e-shopem, ve kterém lze nakoupit jízdné dle vybraných pásem včetně kalkulace ceny nebo nahrát kupón na příslušný nosič. Lidé si také v případě zájmu nastaví upozornění na konec jeho platnosti, kdy upozornění dostanou buď formou SMS nebo e-mailem. Pokud se rozhodnou po zakoupení kupónu přejít např. z lítačky na platební kartu, mohou nosič změnit.

Součástí nového systému je nová mobilní aplikace PID Lítačka, která začne fungovat od 1. září. Aplikace umožní nákup jednorázového jízdného, a to i v předstihu, přeposílat jízdenku třetí osobě, vyhledat spojení včetně výluk a nabídne přehled o parkovištích P+R.

Provoz dosud používané karty opencard bude postupně ukončen. Za kartu zaplatilo město asi 1,7 miliardy korun. Lidé si je budou moci od začátku září měnit za lítačky a od 1. listopadu na ně již nebude možné nahrávat kupóny. Nyní je mezi cestujícími ještě asi 240.000 opencard.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.8 + 44.6) *

Zpět na přehled