Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Válečný film Zborov z roku 1938 dnes míří znovu do kin

Válečný film Zborov z roku 1938 dnes míří znovu do kin

Válečný film Zborov z roku 1938 dnes míří znovu do kin

8.11.2018 03:10, Zdroj: ČTK

Praha - Do kin dnes vstupuje válečné drama Zborov, které při příležitosti významných osmičkových výročí digitálně zrestauroval Národní filmový archiv. Snímek z roku 1938 zachycuje události, které předcházely bitvě u Zborova, v níž českoslovenští legionáři, do té doby roztroušení po východní frontě, poprvé bojovali jako armádní jednotka. Speciální projekce s doprovodnou výstavou Zborov 1917 se uskuteční v Národním památníku na Vítkově.

V prostředí běžného kina mohou diváci vidět tento film dnes v Kolárově divadle v Polici nad Metují a v kině Luna v Ostravě, či 11. listopadu buď v pražském kině Ponrepo nebo v kolínském Kině 99.

Snímek Zborov režisérů Jana Alfreda Holmana a Jiřího Slavíčka měl premiéru v lednu 1939, asi o rok a půl později, než bylo plánováno. Krátce po premiéře bylo promítání filmu vzhledem k okupaci nacistickým Německem úředně zakázáno. Na plátna kin se vrátil na krátkou dobu po osvobození v roce 1945. Po únoru 1948 se jeho stopa ztratila až do konce 80. let, kdy se o filmech s legionářskou tematikou začalo opět mluvit. Díky digitálnímu restaurování budou mít nyní diváci možnost snímek zhlédnout ve stejné podobě, jako v době jeho prvního uvedení v kinech.

"Zborov byla státní zakázka: republika si potřebovala v rámci své vojenské mytologie připomenout zborovskou bitvu jako jednoznačně pozitivní událost, protože právě ona dala vzniknout samostatné československé armádě. Technický stav filmových materiálů prakticky znemožňoval jejich další promítání v kinech, a tak jsme se rozhodli tento státotvorný počin československých filmařů vrátit právě letos do kin," uvedl generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.

Zborov je posledním filmem z distribučního cyklu Filmové osmičky, který Národní filmový archiv připravil pro rok 2018. V kinech se během roku objevily snímky Bílá tma, TGM Osvoboditel, Démanty noci a Klapzubova XI. Všechny tyto filmy, které připomínají události osmičkových roků, jsou k dispozici také online na www.dafilms.cz.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.9 + 10.2) *

Zpět na přehled