Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Val. Meziříčí odhalí sto let od konce války nový pomník obětem

Val. Meziříčí odhalí sto let od konce války nový pomník obětem

Val. Meziříčí odhalí sto let od konce války nový pomník obětem

4.11.2018 09:07, Zdroj: ČTK

Zlín - Přesně sto let od konce první světové války, tedy 11. listopadu, odhalí Valašské Meziříčí na Vsetínsku nový pomník obětem války. Pomník bude stát v parku na místě bývalého hřbitova v Králově ulici. Místo bylo zvoleno symbolicky, neboť na hřbitově byli za první světové války pohřbíváni vojáci, kteří zemřeli ve zdejších lazaretech, řekla ČTK mluvčí valašskomeziříčské radnice Renata Votrubová.

"Pomník bude z božanovského pískovce, má tradiční tvar v podobě jehlanu. Na podstavci budou čtyři žulové desky se jmény padlých z Valašského Meziříčí a Krásna nad Bečvou. Jména budou uvedena odděleně, protože v době první světové války byly obce samostatné," uvedla Votrubová.

Při odhalení pomníku budou instalovány pouze tři desky asi se stovkou jmen. Čtvrtá deska bude instalována později. "Počítáme s tím, že se v archivech podaří dohledat další padlé, ale také s tím, že po odhalení pomníku se nám ozvou potomci či příbuzní jiných padlých, které jsme nedokázali dohledat," uvedla mluvčí.

Uherské Hradiště nedávno vrátilo na hřbitov v místní části Mařatice památník obětem obou světových válek, který nechalo obnovit při příležitosti stého výročí vzniku republiky. "Památník byl vztyčen jako pietní vzpomínka na 162 vojáků - Čechů, Italů, Chorvatů, Maďarů, Němců, Rakušanů, Rumunů, Rusů, Slováků, Srbů a Ukrajinců - pohřbených v letech 1914 až 1945 dočasně či trvale ve vojenské a civilní části hřbitova," uvedl mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Na pietním místě byl původně legionářský památník, který ale v roce 1939 zničili nacisté. Na jeho místě pak zůstal jen betonový podstavec. "V roce 2014 byl v rámci veřejné zakázky vybrán návrh na nový památník obětem první a druhé světové války. Autorem návrhu je akademický sochař Jindřich Martinák. Vytvoření díla samotného se ujal jeho syn Tomáš Martinák," uvedl Pášma.

Pomníky udržují také jiná města ve Zlínském kraji. Letošní sté výročí konce války si připomenou zejména pietními akty. Například v Kroměříži se budou pokládat věnce k Památníku obětem první a druhé světové války na městském hřbitově v pátek 9. listopadu. Přímo na Den válečných veteránů 11. listopadu položí starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS) květiny k pomníku na Komenského náměstí. Věnce budou pokládat také představitelé měst Vsetín a Zlín. "V Galerii 2. patro na radnici budeme také pořádat výstavu Ten druhý život. Je to putovní výstava fotografií od profesionálních fotografů i amatérů z řad vojáků, kteří působili na misích," uvedl mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (37.9 + 46.7) *

Zpět na přehled