Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » V Ústeckém kraji znovu hrozí, že někde nevyjedou autobusy

V Ústeckém kraji znovu hrozí, že někde nevyjedou autobusy

V Ústeckém kraji znovu hrozí, že někde nevyjedou autobusy

19.7.2018 15:30, Zdroj: ČTK

Ústí nad Labem - V Ústeckém kraji znovu hrozí, že v některých oblastech nevyjedou linkové autobusy. Jeden z dopravců oznámil, že nemá peníze na další provoz. Kraj proto poptává náhradní autobusy a vyzývá dotyčnou společnost BusLine, aby plnila své závazky. Novinářům to dnes řekl náměstek hetmana pro dopravu Jaroslav Komínek (KSČM). Vyjádření firmy ČTK zjišťuje.

Linkovou autobusovou dopravu zajišťují pro Ústecký kraj čtyři dopravci. Po loňské krizi v dopravě způsobené vládním nařízením zvýšit platy řidičům tři firmy oznámily, že předčasně ukončí desetiletou smlouvu. "Jeden z dopravců chce jezdit až do vypršení smlouvy a další mají postupně skončit. BusLine měl končit k pololetí příštího roku. Na jaře se změnil majitel firmy, kterým se stala Autobusová doprava Podbořany, její jednatel nám nyní oznámil, že mu máme finančně pomoci, pokud se tak nestane, přestane provozovat dopravu k 26. červenci," uvedl Komínek.

BusLine zajišťuje podle smlouvy dopravu na Děčínsku, Litoměřicku, v části Lounska, v okolí Vejprt a na Ústecku. Firma podle Komínka žádá, aby kraj zrušil smlouvu a zadal znovu zakázku přímo už s vyšším objemem peněz za ujetý kilometr. "Rada se jednomyslně usnesla, že nepřidá společnosti BusLine, ale vyzývá firmu, aby plnila svůj závazek," uvedl Komínek. Pokud se firma rozhodne, že skončí ze dne na den, hrozí jí podle náměstka sankce za neplnění závazku pět milionů korun denně.

Pokud by přestaly ze dne na den jezdit někde autobusy, kraj není schopen je okamžitě nahradit. "Poptáváme autobusy u jiných dopravců a spolupracujeme s městy, která provozují MHD. Krajská dopravní společnost by si v případě potřeby pronajala autobusy na dobu, než bude mít vlastní," řekl Komínek.

Tendr na koupi zhruba 230 vozů už kraj vypsal. Na pořízení si Dopravní společnost Ústeckého kraje podle Komínka vezme úvěr do miliardy korun, celkové náklady jsou zhruba 1,4 miliardy korun. Musí to však ještě schválit zastupitelé.

Soutěž na operativní leasing na 46 autobusů zrušil kraji Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ústecký kraj podává proti rozhodnutí rozklad.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (45.9 + 20.5) *

Zpět na přehled