Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 26. 3. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » V Praze začne velká obměna výbojek v lampách veřejného osvětlení

V Praze začne velká obměna výbojek v lampách veřejného osvětlení

V Praze začne velká obměna výbojek v lampách veřejného osvětlení

11.4.2018 15:53, Zdroj: ČTK

Praha - Městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) začne od května plošně obměňovat sodíkové výbojky v lampách veřejného osvětlení. Výměna se dotkne desítek tisíc lamp. Firma se chystá rovněž prověřit technický stav stožárů. ČTK to dnes v rozhovoru řekl šéf THMP Tomáš Jílek. Zároveň společnost plánuje, že vytvoří dokument, který by navrhl další rozvoj veřejného osvětlení. THMP je vlastněna Prahou a byla založena transformací z městské firmy TCP-Vinohrady.

"V minulosti vznikl deficit v jejich preventivní výměně a my ji opět zahájíme. Zbavit se tohoto deficitu ale znamená vyměnit desítky tisíc výbojek," řekl Jílek. Obměnu podle něj v minulosti zkomplikovaly spory mezi městem a někdejší správcovskou firmou Eltodo. Výměna si nevyžádá navýšení finančních prostředků pro THMP ze strany města.

Sodíková výbojka má životnost asi pět let. Ročně je třeba vyměnit pětinu z nich - celkem je v Praze kolem 150.000 lamp. Plošnou výměnu za LED osvětlení ale THMP nechystá. Úspora oproti klasickému osvětlení jednak není podle Jílka nijak fatální, navíc THMP chce pracovat na tom, aby světlo z lamp bylo pro Pražany co nejpříjemnější.

Firma prověří také technický stav stožárů veřejného osvětlení a vypíše tendr, v němž najde firmu, která je prozkoumá rentgenem. "Zasahují do života Pražanů nejen tím, zda svítí, či nesvítí, ale je tu také otázka bezpečnosti, aby nespadly," řekl Jílek. Řada jich je prý poničena u své patky, kde korodují i kvůli tomu, že na ně lidé nechávají močit své psy.

Rozvoj veřejného osvětlení by měla do budoucna řešit koncepce rozvoje osvětlení. Na jejím návrhu se chystá firma začít pracovat ještě letos. Kdy přesně bude hotova a jak bude vypadat, zatím není jasné.

THMP má na starosti kromě veřejného osvětlení také speciální lampy u přechodů pro chodce, historické plynové lampy nebo veřejné hodiny. Starat se bude rovněž o prvky takzvaného smart city, tedy chytré lavičky a další zařízení.

Provoz osvětlení v Praze provázely potíže řadu let. Smlouva z roku 2008 skončila před několika lety a radní ji opakovaně prodlužovali bez výběrového řízení. Šlo o zakázky za stovky milionů korun. Politici směřovali k otevřené miliardové soutěži, z níž měl vzejít trvalý správce světel. Připravovaný tendr z roku 2013 ale nakonec zrušili. O osvětlení v metropoli se následně začala starat firma Trade centre Praha.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (17.5 + 16.3) *

Zpět na přehled