Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 21. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » V Praze demonstrovalo přes 200 studentů proti státním maturitám

V Praze demonstrovalo přes 200 studentů proti státním maturitám

V Praze demonstrovalo přes 200 studentů proti státním maturitám

5.10.2010 18:54, Zdroj: ČTK

V Praze dnes demonstrovalo přes 200 lidí proti státním maturitám. Studenti se dali dohromady přes sociální síť Facebook, protest podpořil i senátor Marcel Chládek (ČSSD). Původně organizátoři očekávali 3000 až 5000 účastníků. Ačkoliv ministerstvo školství o akci nic nevědělo, ministr Josef Dobeš (VV) se rozhodl přijmout delegaci protestujících. Příští týden startuje generálka státních maturit, která má prověřit, zda je vše zajištěno na spuštění nových zkoušek dospělosti na jaře příštího roku. "Studenti, spojme se a pojďme vyjádřit svůj názor proti státní maturitě!!!" stojí na facebookových stránkách k dnešní akci. Studenti vyzbrojení píšťalkami a transparenty se shromáždili kolem 13:00 na Václavském náměstí, někteří vyšplhali i k sochám obklopujícím svatého Václava. Poté se za doprovodu policie vydali přes Staroměstské náměstí a Pařížskou ulici k úřadu vlády, kde se s nimi krátce setkal mluvčí úřadu Martin Kupka.

Hlučná skupinka mladých lidí, z nichž někteří byli posilněni alkoholem, neušla zájmu turistů, ale ani policistů, kteří poté pár mladíků močících u Úřadu vlády legitimovali. Organizátorka akce Erika Šrédlová novinářům řekla, že se jim na maturitách nelíbí, že srovnávají gymnazisty se studenty středních odborných škol. Šrédlová bude stejně jako její dvacetiletá dcera v tomto školním roce také maturovat.

"Je povoleno téměř vše a nemáme standard, který by nám řekl, co je minimum středoškoláka," obhajoval ale nové zkoušky dospělosti ministr na narychlo svoleném setkání se zástupci demonstrantů. Rozdílnou úroveň gymnazistů a studentů odborných škol prý zohlednili v tom, že si studenti mohou vybrat ze dvou úrovní obtížnosti maturit. Počítá však prý s tím, že maturity neudělá kolem 20 procent studentů, které jejich škola nedokázala připravit ani na to, aby překročili základní znalostní laťku nutnou pro maturanta.

"Nedopusťme, abychom spustili nejdražší státní maturitu na světě," řekl demonstrantům senátor Chládek. Ten projekt nových maturit dlouhodobě kritizuje, je prý předražený a riskantní. Senát bude na konci října projednávat také jeho návrh na úplné zrušení státních maturit. Co se týká připravenosti státních maturit, podle ministerstva je vše zajištěné a poslední mouchy by měla vychytat maturitní generálka naplánovaná na příští týden. Maturity se připravují už 14 let, od roku 2008 do letošního prosince spolkne projekt 570 milionů korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (24.7 + 42.5) *

Zpět na přehled