Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » V Ostravě začal provoz sdílených kol, stanovišť bude více

V Ostravě začal provoz sdílených kol, stanovišť bude více

V Ostravě začal provoz sdílených kol, stanovišť bude více

15.4.2019 13:35, Zdroj: ČTK

Ostrava - Firma Nextbike zahájila dnes v Ostravě provoz sdílených kol. Postupně bude ve městě rozmístěno až 600 kol. Službu bude v krajské metropoli provozovat osm měsíců. Novinářům to řekl jednatel společnosti Tomáš Karpov.

Bikesharing ve městě začal loni. Letos veřejnou zakázku vyhrála právě společnost Nextbike, když podala ekonomicky výhodnější nabídku. Na každou výpůjčku kola město přispěje asi deseti korunami. Očekává, že ho letošní provoz vyjde asi na 4,5 milionu korun. Služba se ale letos podstatně rozšíří. Stanic s koly bude 200 a budou nejen v centru města, ale i dalších městských obvodech.

"Těší nás, že Ostravané přišli na chuť tomuto modernímu a k přírodě šetrnému způsobu dopravy. Loňský rok ukázal velký zájem o tuto službu, kdy 16.000 uživatelů sdílených kol ujelo přes 130.000 kilometrů. Při provozu systému budeme sbírat a vyhodnocovat data pro lepší plánování cyklistické infrastruktury v Ostravě," uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová (ANO).

Kolo si lze půjčit přes mobilní aplikaci nebo zákaznickou linku. "Celý proces trvá pouze několik sekund. Jízdné je díky podpoře města Ostrava nastaveno na 15 minut zdarma. Za každou další započatou půlhodinu pak lidé zaplatí 20 korun," uvedl Karpov.

Lidem budou k dispozici třírychlostní jízdní kola městského typu. Kromě těchto modrých kol ale mohou podobně jako loni využívat i růžová kola. Ve městě je už od počátku dubna provozuje firma Rekola, která pro město bikesharing provozovala loni, ale letos ve vyhlášeném výběrovém řízení neuspěla. Přesto se rozhodla, že sdílená kola v Ostravě budou i bez finanční podpory města. Lidé je mohou využívat od začátku měsíce, ale jsou pouze v centru města. Sdílení kol funguje i ve Frýdku-Místku a nyní o jeho zavedení usiluje Opava.

Společnost Nextbike byla založen v roce 2004 v Lipsku a provozuje systém pro sdílení kol ve více než 200 městech Evropy i USA. Česká republika je 28. zemí, kde Nextbike působí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.1 + 27.6) *

Zpět na přehled