Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 22. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » V nejmenší vládní straně to vře, soud s Bártou se přiblížil konci

V nejmenší vládní straně to vře, soud s Bártou se přiblížil konci

V nejmenší vládní straně to vře, soud s Bártou se přiblížil konci

6.4.2012 22:00, Zdroj: ČTK

Uvnitř Věcí veřejných to vře. Stranu opouští exministr školství Josef Dobeš, pražské organizace vyzvaly šéfa strany Radka Johna k odchodu. Zároveň vrcholil osmidenní proces v kauze údajné korupce uvnitř VV, z níž je obžalován neformální lídr a sponzor strany Vít Bárta. Státní zástupkyně mu dnes navrhla podmíněný trest. Má za to, že uplácení poslanců se u soudu prokázalo. VV tento týden rozpoutaly vládní krizi a vynutily si jednání o budoucnosti vlády.

Pokud se v úterý s ODS a TOP 09 nedomluví, čekají zemi předčasné volby. Podmínkou ze strany ODS a TOP 09 je dohoda na rozpočtových škrtech, které srazí deficit rozpočtu v příštím roce pod tři procenta.

Mediálně sledovanější než vládní krize dnes ale bylo pokračování procesu s Bártou. Hlavní líčení se po celou dobu odehrávalo prakticky online. Jeden z důkazů ze spisu - část nahrávky poslankyně Kristýny Kočí (dříve VV) - dokonce současnou vládní krizi předznamenal. Podle státní zástupkyně Hany Vrbové byla Bártovým motivem snaha ovládnout dění ve straně. Výchovný podmíněný trest by podle ní měl s Bártou dostat i poslanec Jaroslav Škárka (dříve VV). Bárta údajně dal Kočí půl milionu, Škárkovi 170.000 korun. Bárta se cítí nevinen. Hájí se tím, že se ho Kočí a Škárka snažili odstranit z politického života.

Ve vypjaté situaci z VV odchází exministr školství Dobeš. ČTK řekl, že ke konci března nezaplatil pravidelný členský příspěvek. Nyní zvažuje, zda zůstane v poslaneckém klubu VV. Připustil i úplný odchod ze sněmovny. Podle stanov strany je nezaplacení příspěvku důvodem k vyloučení člena, mělo by o něm ale rozhodnout grémium VV. Místopředsedkyně vlády Karolíny Peake (VV) tvrdí, že Dobeš straně žádnou rezignaci neposlal. Svoje výhrady by si měl s nimi osobně vyříkat, jiný způsob komunikace považuje za nedůstojný.

Dobeš zároveň opustil pozici poradce na ministerstvu školství. Přiměly ho k tomu negativní reakce médií na jeho návrat na ministerstvo. Po své demisi tam nastoupil od dubna na třetinový úvazek coby poradce svého bývalého náměstka Ladislava Němce. Němec je po Dobešově rezignaci pověřen vedením úřadu.

Předsedu strany Johna k rezignaci vyzvaly pražské organizace VV, z nichž pocházejí všichni ministři za VV. Měl by podle nich vyvodit odpovědnost za současnou situaci strany. Naopak ministři za VV by podle pražských VV neměli odcházet z vlády. John se apelem nechce zabývat, dokud neskončí vládní krize. Výzvy k jeho odchodu prý stranu při jednání s koaličními partnery oslabují.

Na konci příštího týdne se podněty místních organizací bude zabývat grémium strany. Vyhodnotí i jednání celého vedení strany. O jeho širší obměně by mohla rozhodnout celostátní konference strany. Některé kraje si přejí, aby se konala co nejdříve. VV se podle aktuálního volebního modelu Factum Invenio rekordně propadly na 1,4 procenta, daleko od pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny.

Vládní krizi vyvolaly VV v úterý, kdy se širší vedení strany usneslo na podmíněné demisi ministrů za VV. Premiér Petr Nečas ale vzápětí VV varoval, že si podáním demisí uzavřou prostor pro jednání. John proto oznámil, že ministři předají podepsané demise jemu a on si je nechá u sebe. Ministři za VV, Peake, Pavel Dobeš a Kamil Jankovský, to však odmítli. Navenek se tak projevil rozkol, který ve straně podle médií panuje mezi umírněnými stoupenci Peake a radikálními zastánci Bárty. Poslanecký klub VV pak odhlasoval, že ministři podají demise, až zkrachují jednání o budoucnosti vlády.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.0 + 32.3) *

Zpět na přehled