Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » V neděli Zemanův poradní tým projedná obranné otázky

V neděli Zemanův poradní tým projedná obranné otázky

V neděli Zemanův poradní tým projedná obranné otázky

14.11.2018 14:02, Zdroj: ČTK

Praha - V neděli se v Lánech sejde poradní tým prezidenta Miloše Zemana. Tématem jednání bude obrana. ČTK to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Na setkání byl pozván i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), potvrdila ČTK jeho mluvčí Alžběta Címová. Poradci Zemana se scházejí zpravidla jednou měsíčně, naposledy rokovali 20. října o energetice. Na schůzce podpořili jadernou energetiku a její další rozvoj.

Dá se očekávat, že tentokrát se debata bude týkat především modernizace české armády a jejího dalšího rozvoje či zahraničních vojenských misí. Ministerstvo obrany plánuje v příštích letech investovat desítky miliard korun do nové techniky a výzbroje, počítá také s dalším náborem vojáků.

Velké zbrojařské zakázky se ale v posledních letech nedařilo uzavřít, zpoždění má například tendr na mobilní radary za asi 3,5 miliardy korun, které by měla armáda dostat z Izraele. Současné radary jsou už několik let na hraně funkčnosti. Připravenou smlouvu ale dosud vedení obrany nepodepsalo, i když se tak mělo stát již loni. Okolnosti zakázky v současné době prošetřuje, stejně jako další důležité tendry, Vojenská policie. Zeman jede na konci listopadu do Izraele na státní návštěvu, otázka nákupu radarů tak bude nepochybně jedním z témat tamních jednání.

Další důležitou zakázkou je nákup víceúčelových vrtulníků nebo pořízení nových pásových bojových vozidel pěchoty, za které obrana podle předpokladů zaplatí více než 50 miliard korun.

Poradní tým se může zabývat i dalším působením českých vojáků v zahraničních misích. Nejvíce českých vojáků je v současné době v Afghánistánu, v Pobaltí a v Mali. V Afghánistánu česká armáda zaznamenala od léta několik incidentů, během kterých zemřeli čtyři čeští vojáci a další byli zraněni. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden před novináři zmínil, že by se v budoucnu mohla česká armáda opět zapojit do bojových misí.

Zeman modernizaci armády podporuje. Jeho oblíbeným tématem je zavádění dronů a boj proti teroristům.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (28.6 + 49.1) *

Zpět na přehled