Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » V neděli přijede do Česka nezvykle vlakem mongolský prezident

V neděli přijede do Česka nezvykle vlakem mongolský prezident

V neděli přijede do Česka nezvykle vlakem mongolský prezident

14.1.2015 17:30, Zdroj: ČTK

Praha - V neděli přijede do Česka mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž. Setkat by se měl s hlavními ústavními představiteli včetně prezidenta Miloše Zemana, navštíví také Univerzitu Karlovu. Vyplývá to z informací ČTK. Do Prahy přicestuje nezvykle vlakem.

Slavnostní uvítací ceremoniál se tak netradičně podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka uskuteční na hlavním nádraží, kam mongolský prezident dorazí vlakem EuroCity z Berlína. Na příjezd Elbegdordže bude čekat čestná hradní jednotka, připraven bude červený koberec i státní vlajky.

Oficiální část návštěvy začne v pondělí, kdy se dopoledne sejde ve Zemanem. Na prvním hradním nádraží bude uvítán s vojenskými poctami, následovat bude soukromé setkání prezidentů. Po jeho skončení se uskuteční tisková konference.

Odpoledne bude podle předběžného programu následovat setkání s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) a šéfem Senátu Milanem Štěchem (ČSSD), sdělili ČTK zástupci obou činitelů. "Možnými tématy jejich společného jednání může být zapojení českých firem do státních zakázek v Mongolsku nebo spolupráce v oblasti využití zdrojů pitné vody," uvedla Eva Davidová z tiskového oddělení Senátu.

S Elbegdordžem by se měl setkat i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jejich schůzka ale ještě oficiálně potvrzena nebyla.

Mongolský prezident bude v Česku do úterý, kdy navštíví Univerzitu Karlovu (UK). Podle Petra Podzimka z tiskového oddělení UK se potká s rektorem Tomášem Zimou. "Hovořit se bude především o vzájemné spolupráci mezi UK a tamními vzdělávacími institucemi a také o rozvoji studia mongolistiky v rámci UK," sdělil ČTK Podzimek. Mluvčí UK Václav Hájek dodal, že v plánu je i neformální setkání s asi třicítkou studentů mongolistiky.

Česká mongolistika se podle zástupců univerzity těší mezinárodnímu uznání, studium na ní absolvovali i Chorvati, Poláci nebo Slováci. "Během dvaceti let se podařilo našim předním mongolistům díky mezinárodní spolupráci vytvořit studijní zázemí na vysoké odborné úrovni. Učebnice hovorového i spisovného jazyka, učebnice klasického písma jsou vzhledem ke své vysoké kvalitě využívány studenty po celém světě," uvádí univerzita.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.8 + 24.8) *

Zpět na přehled