Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » V Liberci soud pokračoval v projednávání korupční kauzy s Půtou

V Liberci soud pokračoval v projednávání korupční kauzy s Půtou

V Liberci soud pokračoval v projednávání korupční kauzy s Půtou

12.3.2019 13:28, Zdroj: ČTK

Liberec - Pouze formálně byla ve funkcích většina členů správní a dozorčí rady liberecké obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO). Někteří netušili, čím se firma zabývá, kde sídlí, co podepisují, nevěděli ani to, zda v GEPO nadále jsou. Vyplynulo to z jejich dnešních výpovědí u soudu v Liberci. Soud se zabývá dvěma projekty GEPO za bezmála 100 milionů korun, na něž chtěla tato společnost získat dotace. V korupčním případu je obžalováno 13 lidí a čtyři firmy, kterým hrozí tresty od pěti do 12 let. Mezi obžalovanými je i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK). Vinu odmítá.

Kauza se týká rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun a vytvoření oddychové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů. Ani na jeden projekt nakonec evropské dotace vyplaceny nebyly. Podle obžaloby GEPO účelově vzniklo, aby získalo evropské dotace. Zakladatel GEPO Vítězslav Hoffmann to dnes odmítl. "Myslím, že je to nesmysl. To, že ji založíme, jsme zvažovali už léta předtím," řekl Hoffmann. GEPO vzniklo v roce 2009, případ se týká činnosti z období 2011 až 2013.

Podle Hoffmanna vznik společnosti souvisel s aktivitami v oblasti alternativních zdrojů energie. GEPO měla podle něj poskytovat bezplatný servis lidem, kteří o takových projektech uvažovali. Společnost zakládal spolu s Gennaro Pellonem a Jiřím Zeronikem, obžalovaný z nich je Zeronik.

Podle Hoffmanna se o rekonstrukci kostela začalo mluvit až později v době, kdy se rozhodl GEPO opustit. Pellone u soudu uvedl, že šlo o nápad Zeronika, který nabídl, že by tam mohli mít zázemí. O přípravu a průběh rekonstrukce kostela ani administrativu či financování GEPO se podle svých slov nezajímal, i když byl člen správní rady. U soudu uvedl, že na starost měl technické věci spojené s projekty v oblasti alternativních zdrojů energie.

Zeronik dnes u soudu potvrdil, že byl hybatelem projektu rekonstrukce kostela. Na činnosti firmy GEPO se podle něj podílel jen úzký okruh lidí. Další členy správní a dozorčí rady podle něj vybírali z řad svých známých a rodiny. Proto tam byla například Zeronikova manželka, nevlastní Pelloneho syn či jeho bývalá družka Anna Jelínková. Ta u soudu uvedla, že doma podepisovala papíry, které ji Pellone přinesl. Podle dochovaných zápisů měl některá zasedání správní rady vést Pelloneho nevlastní syn Robin Podešva, který to ale u soudu popřel. "Přinesli mi to do hospody, kde jsem to akorát podepsal," uvedl. Na činnosti společnosti se dle svých slov vůbec nepodílel a nic za to nedostal. Shodně to uvedli i Jelínková a Pelloneho známý Petr Lesák, který byl v dozorčí radě. Lesák dostal jen příslib odměny. "Jestli si dobře pamatuji, že bychom možná v kostele mohli mít zkušebnu," uvedl Lesák, který působí v kapele Lessyho Woheň.

Líčení v kauze jsou naplánovaná na celý tento týden, rozsudek zcela jistě nezazní. Půta je v případu obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle spisu úplatek pro něj činil 830.000 korun v souvislosti s rekonstrukcí kostela. Půta jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod měl podle obžaloby zajistit, že projekt opravy kostela zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplaceny peníze. Půta tvrzení obžaloby odmítá.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.2 + 18.1) *

Zpět na přehled